Üniversitemiz Su ürünleri Fakültesi 12 Aralık 2012 tarihinde Merkezi Yemekhane’de balık üreticileri ve kooperatifleri ile bir araya geldi. Toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sıtkı ARAS, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ, İnebolu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nejdet GÜLTEPE, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatörü Enis GÖKÇEK, Kastamonu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, su ürünleri üretim kooperatifleri ve balık üreticileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Su Ürünleri Fakültesi Dekanı ARAS, son yıllarda devletimizin özellikle dış kaynaklı olarak bütün sektörlerde olduğu gibi tarımsal üretimde de önemli oranlarda imkanlar tanıdığını ancak bu imkamlardan yeterince yararlanılmayarak geri gönderildiğini veya yerini bulmayan alanlarda heba edildiğini belirtti. ARAS konuşmasına: “İlgililerin bu konunun üzerine eğilmeleri şahsi menfaatim ötesinde milli bir görev olmuştur. Yararlanılan tek yol ise uygun projeler hazırlamaktan geçmektedir.” sözlerini ekledi.

Rektörümüz AYDIN konuşmasında : “Üniversite olarak bizim bazı fonksiyonlarımız ve yapacağımız işler var. Bunlar eğitim, öğretim, araştırma ve geliştirmenin yanında bir de hizmettir. Üniversite bulunduğu vilayetle bütünleşerek beraber çalışmalıdır. Eğer bu görevi yapabilirse üniversite hizmetini tamamlamış olur. Diğer fonksiyonları zaten bütün üniversiteler yapmak zorundadır. En önemli fakültelerimizden biri olan Su Ürünleri Fakültesi bu hizmeti kuruluşlarla ve sektörle beraber yapacaktır. Üniversitemiz, fakültelerimiz sayesinde halkımızla bütünleşecektir. ” dedi.

Rektörümüzün konuşmasının ardından TKDK Koordinatörü GÖKÇEK; TKDK olarak Kastamonu ve Türkiye’deki 22 il ile birlikte desteklemelerin başlayacağını belirtti. Desteklemeler hakkında detaylı bilgi veren GÖKÇEK; bu desteklemelerin hepsinin KDV’den muaf olduğunu, destek alan yatırımların beş yıl korunması gerektiğini ifade etti.

Su Ürünleri Fakültesi olarak hibe fonlarından maksimum düzeyde yararlanılabilmesi için bütün üreticilere teknik destek sağlanacağı ve bu hususta belirli zamanlarda eğitimler düzenleneceği belirtildi.

Toplantının ardından soru cevap kısmında üretici ve kooperatifçilerin sektörle alakalı sorunlarına değinildi ve çözüm yolları arandı.