Kültür Turizm Bakanlığı katkısıyla Üniversitemiz Eğitim Fakültesi, İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Kültür Sanat Derneği ile birlikte "Aşıklara İlham Veren Cennet Kastamonu" Aşıklar Şöleni, Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi'nde 4 Aralık Salı günü düzenledi.

Şölene Vali Erdoğan BEKTAŞ, Rektörümüz Seyit AYDIN, Belediye Başkan Vekili Bahri YAVUZ, Vali Yardımcısı Atilla KANTAY, protokol üyeleri ve davetliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kastamonu Kültür Sanat Derneği Başkanı Hafize YANIK; Erzurumlu Aşık Emrah'ın cennet vatan toprağı, evliyalar-enbiyalar diyarı Kastamonu'da, aşıklar meclisinde pek çok şiire imza attığını belirtti. YANIK; Emrah'ın eserlerinde tasavvuf felsefesini incelikleriyle, ilahi duygu ve düşüncenin derin sanat anlayışıyla işlediğini ifade etti.

Üniversitemiz Öğretim Elemanı Doç. Dr. Eyüp AKMAN yaptığı konuşmasında aşıklar ve aşık edebiyatı hakkında bilgi verdi. Kastamonu'da 30'dan fazla aşık'ın bulunduğunu ve bunların usta-çırak ilişkisi içinde yetiştiğini belirtti. Ayrıca AKMAN her yıl 4 Aralık gününün Erzurumlu Aşık Emrah ve aşık ozanlar günü olarak kutlanmasını istedi.

Yapılan konuşmaların ardından Üniversitemiz Kastamonu Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından Erzurumlu Emrah'ın Kastamonu'ya gelişini anlatan tiyatro oyunu sergilendi. Programın devamında Aşık Sıtkı EMİNOĞLU, Aşık Kaptani, Aşık İsrafil DAŞTAN ve Aşık Cemal Divani, Erzurumlu Emrah'ın eserleri seslendirdi. Program aşıkların atışmalarıyla son buldu.