Tekstil sanayisinin önde gelen isimlerinden olan ve 1996 yılında vefat eden Kastamonulu hayırsever iş adamı Fazıl BOYNER, Üniversitemizde geleneksel olarak düzenlenen "Fazıl Boyner Günleri" etkinliği ile anıldı.

Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu'nda 26 Kasım Pazartesi günü düzenlenen etkinliğe Kastamonu Valisi Erdoğan BEKTAŞ, İl Belediye Başkan Vekili Bahri YAVUZ, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Fazıl BOYNER'in kızları Latife BOYNER, Lerzan BOYNER ve Leman HALULU, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN, Prof. Dr. Sezgin AYAN, fakülte dekanları, yüksekokul müdürleri, öğretim elemanları, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Fazıl BOYNER'in ismini taşıyan Yüksekokulumuz'un konferans salonunda düzenlenen etkinlikte açılış konuşmasını yapan Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Atilla ÇAĞLAR, BOYNER ailesinin yapımını üstlendiği yüksekokulumuzun binasının bir yıl gibi kısa zamanda tamamlanarak Üniversitemize kazandırıldığını ifade etti. ÇAĞLAR: "BOYNER ailesi sadece bina yapmakla kalmayıp yüksekokulumuz öğrencilerine çeşitli burslar da vererek katkılarını, desteklerini devam ettirmektedirler. Yüksekokulumuz her yıl Kasım ayının son haftasında "Fazıl Boyner Günleri" etkinliğini düzenlemekte ve Fazıl BOYNER'in ismi Üniversitemizde yaşatılmaktadır." dedi. Yüksekokul Müdürü ÇAĞLAR konuşmasının sonunda konuklara Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu hakkında detaylı bilgi verdi.

Kastamonu'da ve Üniversitemizde olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Latife BOYNER öğrencilerden vakitlerini boşa geçirmemelerini ve faydalı işler yapmalarını istedi. BOYNER öğrencilere seslendiği konuşmasında: "Üç yıl önce burası dağ başıydı. Öğrenciler buraya nasıl ulaşacaklar diye zaman zaman tereddütlere düştüğüm oldu. İki ay evvel geldiğimde buraları gezme fırsatı buldum ve hayretler içinde kaldım. Uzak dediğim okul adeta şehrin içindeydi. Görüyorsunuz ki vakit boşa geçirilmeden çalışılırsa kısa zamanda çok şeyler kazanılır. Geçen zaman geri gelmiyor. Bunu iyi değerlendirmeye bakın." dedi.

Rektörümüz AYDIN yaptığı konuşmada ise bu yıl ikincisi düzenlenen Fazıl Boyner Günleri'nin geleneksel hale getirildiğini ve böylelikle Fazıl BOYNER isminin Üniversitemizde yaşatılmaya çalışıldığını vurguladı. AYDIN: "Sayın Latife BOYNER, Sayın Lerzan BOYNER ve Sayın Leman HALULU'nun babaları Sayın Fazıl BOYNER anısına yaptırdıkları bu bilim yuvasında başlangıçta yalnızca Hemşirelik Bölümü ile hizmet verilmiştir. Ancak bu yıl açılan Beslenme ve Diyetetik Bölümü ile birlikte iki bölümde öğrenci sayımız 450'ye ulaşmıştır. Okulumuz önümüzdeki zamanlarda Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Sosyal Hizmet bölümlerine alınacak öğrencilerle daha da gelişecektir.

Toplumda fertlerin kazanmış olduğu statü ile gelen hak ve ödevler vardır ve fertler ait oldukları topluma karşı kayıtsız kalamaz. Hayırsever BOYNER ailesi de bu sorumluluğunu yerine getirmiş ve Üniversitemize bina yaptırarak büyük bir hizmette bulunmuştur. Üniversitemiz kendilerine müteşekkirdir. Üniversitemiz Fazıl Boyner adını ilelebet yaşatacaktır. Bu dünyada hoş seda bırakmak herkesin arzusudur. BOYNER ailesi ilelebet yaşayacak bir eser meydana getirmişlerdir. İnsanlığa sundukları bu hizmetlerle Fazıl BOYNER'in sadece ismi yaşatılmakla kalmayacak amel defteri de açık kalacaktır. Üniversitemiz BOYNER ismini beraber yaşayarak yaşatacaktır.

Boyner ailesi ve yakınlarına bu anlamlı günün oluşmasında bizleri yalnız bırakmadıkları ve her türlü desteği sağladıkları için teşekkürü bir borç biliriz. Yüksekokulumuzun değerli çalışanları, sevgili öğrenciler, sizlere emanet edilen bu eseri koruyacağınız ve geliştireceğinizden hiç şüphemiz yoktur" dedi.

Rektörümüzün ardından konuşma yapan Kastamonu Valisi Erdoğan BEKTAŞ; Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu burada oldukça Merhum Fazıl BOYNER'in rahmetle anılacağını belirtti. BEKTAŞ: "Merhum Fazıl BOYNER'in kızlarının babaları adına burada bir yüksekokul yapması Lerzan, Latife ve Leman hanımefendilerin hayırlı evlat olduklarını gösteriyor. Üniversitemizin bu hatırayı yaşatma konusunda titiz görünüyor." dedi.

Fazıl Boyner Günleri etkinliğinin açılış töreni devamında Fazıl BOYNER'in hayatı ve yüksekokulumuzu tanıtan slayt gösterisi sunuldu. Açılış konuşmalarının ardından Vali Erdoğan BEKTAŞ, Belediye Başkan Vekili Bahri YAVUZ ve Rektörümüz Seyit AYDIN, Latife, BOYNER, Lerzan BOYNER ve Leman Halulu Hanımefendilere hediyelerini takdim ettiler. Ardından Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin yapmış olduğu resim sergisi gezildi ve öğrencilerin verdikleri konser eşliğinde kokteyl düzenlendi. Öğle yemeği ile Fazıl Boyner Günleri açılış programı sona erdi.

Fazıl Boyner Günleri kapsamında düzenlenen resim sergisi 30 Kasım tarihine kadar Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu Fuaye Alanı'nda sergilenecektir.