Üniversitemizin yeni Rektörlük binasının temeli 10 Ekim 2012 tarihinde Kuzeykent Kampüsü'nde düzenlenen törenle atıldı. Törene Vali Erdoğan Bektaş, Belediye Başkan Vekili Bahri YAVUZ, Baro Başkanı Mehmet ÇİFTÇİ, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Sami USLU, İlçe Belediye Başkanları, bölge müdürleri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Katılımın yoğun olduğu törenin açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, "Üniversitemizin Kuzeykent Kampüsü Rektörlük Binası Temel Atma törenine şeref verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz. Rektörlük binamızın yaklaşık maliyeti 14.043.138,53 TL olup, 9.965.000,00 TL'ye ihale edilmiştir(%29.04 Tenzilat). Yaklaşık 13.500 m² kapalı alana sahiptir. Yapının oturum alanı 3.018 m² olup; bodrum, zemin ve + 2 kattan meydana gelmektedir. 1 adet 55 m² ihale salonu, 1 adet 50 m² ihale hazırlık odası, 7 adet toplantı odası (yaklaşık 55 m² büyüklüğünde), değişik büyüklüklerde toplam 103 adet idari ofis odası bulunmaktadır. 7 daire başkanlığının ve rektörlük birimlerinin bütün ihtiyaçlarını ( Oda – Arşiv - Toplantı Odası vb.) karşılayacak kapasitededir. Yapılacak çevre düzenlemesi ile toplanma alanı, tören alanı gibi Üniversitemizin çeşitli maksatlarla kullanabileceği geniş bir meydana sahip olacaktır. 235 m²'lik, 220 kişi kapasiteli konferans salonu Üniversitemizin yanı sıra Kastamonu'ya da hizmet edebilecektir. Betonarme karkas yapı, radye temel, yaklaşık 12.000 m³ C35/45 hazır beton dökülecek, yaklaşık 1450 ton nervürlü betonarme demiri kullanılacaktır. Önümüzdeki günlerde Eğitim Fakültemizin binası tamamlanacaktır. Merkezi laboratuvar ihalesi yapıldı. 2100 kişilik yurt ihalesi sonuçlandı. Kampüsümüze yapacağımız "hayat alanı" projemizin inşaatı başlamak üzeredir. İçinde postaneden lokantaya her şeyin bulunduğu bir çarşımız olacak. Üniversitemize emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bu gün temeli atılan binamızı yapacak olan firmamızın başta sahibi olmak üzere bütün çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Ayrıca Sağlık Yüksekokulumuzu yapan Fazıl BOYNER ailesi, Araç Meslek Yüksekokulumuzu yapan Karabük Belediye Başkanı Rafet VERGİLİ ve Abana Sabahat Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulumuzu yapan Ender ve Şinasi YILMAZ ailesine teşekkür ederiz. Bunun yanında ilçelerimizdeki Meslek Yüksekokullarımıza yardım eden Yüksekokul Yaptırma ve Yaşatma Derneklerimize Kaymakamlıklarımıza ve Belediyelerimize teşekkür ediyoruz. Merkezde gerek Sayın Valimiz ve Valiliğimiz gerek Sayın Belediye Başkanımız ve Belediyemiz her konuda bizimle beraber oldular, teşekkür ediyoruz. Vekillerimiz koşturuyorlar, onlara da çok teşekkür ediyoruz. Mazeretlere sığınmayacağız, hiçbir zaman çaresizlik üretmeyeceğiz, kendimize mazerete sığınmayı prensip edinmeyeceğiz. Çaresizlik, mazeret hayatımızda olmadı, olmayacak. Biçarelik üretenlere itibar etmeyeceğiz. Bizimle devam etmek isteyenlerle devam edeceğiz. Bu günümüze şeref verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. İnşallah daha güzel işlerde ve daha güzel günlerde görüşmek dileğiyle saygılar sunuyorum." dedi.

Temel atma töreninin devamında konuşma yapan Vali BEKTAŞ: "Bugün nihayet uzun zamandır konuşulan rektörlük binamızın temelini atıyoruz. Projesini daha önce görmüş, uzaktan uzağa heveslenmiştik; fakat şimdi nasip oldu. Temiz bir ihale ile işe başlanıyor. Artık Kastamonu'nun üniversitesi var, Üniversitenin de bir kampüsü var. Kampüsümüzde artık yavaş yavaş bütün fiziki yapısını tamamlıyor. Fiziki yapıyı yaptığımız gibi üst yapıyı da başaracağız, üretken bir Üniversite olacağız. Bu binaların içini de dolduracağız. Üniversitenin anlamını ve şehre katkısını biliyoruz. İki sene önce öğrencimiz 7000'in altındaydı. Dün hocamızla konuştum mevcut 13.500 olmuş. İl merkezindeki 90.000 nüfusun %13'ünü üniversite öğrencisi oluşturuyor. Şehrin bu gelişmeleri görmesi, inanması, iyi tahlil etmesi ve ona göre de hazır olması lazım. Gerçek bir üniversite ortamı arzusuyla hepinizi saygıyla selamlıyor, Rektörlük binamızın hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Tören Kastamonu Müftü Vekili Ömer ÜNAL'ın duasının ardından kurban kesimi ve kokteylle devam etti. Kokteylin ardından Kuzeykent Kampüsü Merkezi Yemekhane'de davetlilere verilen yemekle temel atma töreni sona erdi.