14.Uluslararası Göknar Sempozyumu, Uluslararası Ormancılık Araştırmaları Birliği (IUFRO) çatısı altında Üniversitemiz ev sahipliğinde Türkiye'de ilk kez düzenlendi.

   

Onursal Başkanlığını Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN'ın, Sempozyum Koordinatörlüğünü de Prof. Dr. Sezgin AYAN'ın yürüttüğü 14. Uluslararası Göknar Sempozyumu, fen bilimleri alanında Üniversitemizin düzenlemiş olduğu ilk uluslararası sempozyum olma özelliğini taşımaktadır.

Uluslararası Göknar Sempozyumu 12 Eylül 2012 tarihinde Üniversitemiz 3 Mart Konferans Salonu’nda 10.30’da düzenlenen açılış programıyla başladı. Açılışa Belediye Başkan Vekili Bahri YAVUZ, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, Orman Genel Müdür Yardımcısı Yunus ŞEKER, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN ve Prof. Dr. Temel SARIYILDIZ, Orman Bölge Müdürü Ali ŞAHİN, Viyana Üniversitesi Öğretim Üyesi aynı zamanda Avrupa Göknarları Ekolojisi ve Silvikültürü Çalışma Grubu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Raphael Thomas KLUMPP, bölge müdürleri yurtiçi ve yurtdışından gelen akademisyenler, Üniversitemiz öğretim elemanları ve davetliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Sempozyum Koordinatörü Prof. Dr. Sezgin AYAN: “Kastamonu Türkiye Ormancılık sektörü için lokomotif bir ildir. Orman varlığı, biyoçeşitlilik, orman endüstrisi ve en önemlisi de ormancılık kültürü ile ayrı bir kimliği olan Kastamonu için, bir diğer zenginlik de Üniversitemiz ve onun bünyesindeki Orman Fakültesidir. Ülkemizde ilk kez ev sahipliğini yaptığımız 14. Uluslararası Göknar Sempozyumu aynı zamanda Fakültemizin 20. kuruluş yıldönümüne denk gelmiştir.

IUFRO’ya kurumsal üyeliğimizin onaylandığı yıl Üniversitemizde uluslararası sempozyumun düzenlenmesi de bizim için bir onurdur.

Sempozyumda 4 kıta 21 ülkeden (Almanya, ABD, Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İran, İskoçya, İtalya, Kanada, Karadağ, Makedonya, Meksika, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan) toplam 180'in üzerindeki seçkin bilim insanları 100 bildiri sunacaklardır.

13-14 Eylül 2012 tarihlerinde Ilgaz Mountain Resort Otel’de devam edecek ve Dünya ormancılığına büyük katkılar sağlayacak olan sempozyumumuzun her aşamasında hiçbir talebimize hayır demeyen Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN’a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Kastamonu’da ve Üniversitemizde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Raphael Thomas KLUMPP ise bu tür toplantılar düzenlemenin IUFRO’nun politikaları arasında olduğunu, Uluslararası Göknar Sempozyumu sayesinde faydalı sonuçlara ulaşılacağını ve ortak çalışmalara imza atılacağını belirtti.

Göknarın ormanın devamı, ekolojisi ve gelir getirisi için önem taşıdığının altını çizen Orman Genel Müdür Yardımcısı Yunus ŞEKER, Orman Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında bilgi vererek Ülkemizdeki 700 bin hektar Göknar alanının 200 bin hektarının Kastamonu’da olduğunu belirtti.

Açılış konuşmalarının devamında katılımcılara seslenen Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN: “14. Uluslararası Göknar Sempozyumu’nun Ülkemizde düzenlenmesinde emeği geçen Sempozyum Koordinatörü Sezgin AYAN ve mesai arkadaşlarına, bakanlığımızın çalışanlarına, destek veren kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Arkadaşlarımızın 8 aydır hazırlığını sürdürdüğü sempozyumun açılışını yapmaktan keyif duyduğumu belirtmek isterim. IUFRO'nun 3 alt bölümünü bir araya getirecek olan sempozyumun ana teması, "İklim Değişimi” ve “Avrupa ile Akdeniz Göknar Taksonları" dır.

Ülkemizin asli orman ağacı türlerinden Göknarın iklim değişimi kapsamında farklı yönlerden tartışılacağı bu sempozyumun, özetlemeye çalıştığımız iklim değişikliği konusunda ulusal ve uluslararası ölçekte önem taşıdığını düşünmekteyiz. Sempozyuma dünyanın farklı coğrafyalarından gelen iklim değişimi ve Göknar konusundaki bilimsel çalışmalarının sonuçlarını bizlerle paylaşacak olan bütün akademisyenlere bir kez daha hoş geldiniz der, katılımlarından dolayı teşekkür ederim.

Üniversitemizin fen bilimleri alanında düzenlediği ilk uluslararası sempozyum olma özelliği de taşıyan 14. Uluslararası Göknar Sempozyumu’nun Ülkemiz ve dünya ormancığına katkılar sağlamasını dilerim.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumu düzenleyen ve destek verenlere plaket ve hediye takdim edildi. Batı enstrümanları ile Türk müziği dinletisinin ardından Sempozyumun açılış programı son buldu.

Öğleden sonra sempozyumun ilk oturumu Prof. Dr. Zeki YAHYAOĞLU ve Yrd. Doç. Dr. Raphael KLUMPP başkanlığında “İklim Değişikliği ve Göknarların Doğal Yaşamına Etkisi” konu başlıklı bildiriyle başladı.

Toplam 100 bildirinin sunulduğu 14. Uluslararası Göknar Sempozyumu 14 Eylül tarihinde son buldu.