Üniversitemiz ve S. Seiffullin Kazak Tarım Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Kazakistan'ın Başkenti Astana'da "Degrade Ormanlarda ve Ormansızlaştırılan Alanlarda Rehabilitasyon ve Restorasyon Uygulamaları" konulu Uluslararası Bilimsel Forum Organize edilecek. 10-14 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılacak forumun Onursal Başkanlıklarını Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ile S. Seiffullin Kazak Tarım Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akhylbek K. Kurishbayev yapacak.

3-30 Kasım 2014 tarihleri arasında Kazakistan'ın S. Seiffullin Kazak Tarım Teknik Üniversitesi Orman Kaynakları ve Ormancılık Bölümünde Konuk Öğretim Üyesi olarak ders vermek üzere Astana'da bulunan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sezgin Ayan, Forumun Koordinatörlüğünü Prof. Dr. Dani SARSEKOVA ile birlikte yürütecek. Uluslararası Bilimsel Forumun organizasyonu için Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı Orman ve Hayvancılık Komitesi Başkanı Bagdat Orazaldyevich Azbayev ile S. Seiffullin Kazak Tarım Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sergey Valeryevich Mogılnyı ve Tarım Bakanlığı Ormancılık Bilimi Merkezi Direktörü Dr. Bolat M. MUKANOV ile görüşmelerde bulunarak, Kazakistan ve Türkiye Cumhuriyeti arasında ormancılık alanındaki işbirliğinin akademik ve pratik düzeyde geliştirilmesine katkı verecek Forum için ilk adımları atmışlardır.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. AYAN, Kazakistan ve Orta Asya'nın diğer ülkelerindeki en temel çevre probleminin, özellikle de son 50 yılda ivmesi artan ormansızlaşma ve çölleşme süreci olduğunu ifade etti. Bu nedenle; gerçekleştirilmesi planlanan Uluslararası Bilimsel Forum ile IUFRO (International Union of Forest Research Organization), EFI (European Forest Institute), Türkiye Cumhuriyeti Orman Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü’nün destekleri sayesinde geniş katılımlı, konu uzmanı akademisyen ve pratisyenlerin tecrübelerini paylaşacağı güçlü bir platform oluşturulacağını ifade etti.