İstanbul’daki haftalık Kastamonu gazetesi İstamonu tarafından 15 Kasım 2014 Cumartesi günü İstanbul Esenler Kültür Merkezi’nde 8. İstanbul Buluşmaları kapsamında “Sanayici Gözüyle Kastamonu” paneli düzenledi.

Kastamonu’nun yatırım potansiyeli ve yatırımcının bakış açısının değerlendirildiği panele Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Ticaret Odası Başkanı Selçuk Arslan, Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, Kastamonulu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ayhan Aslan, Reis Gıda AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Yılmaz Redüktör Yönetim Kurulu Üyesi Ender Yılmaz konuşmacı olarak katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise Albaraka Türk Kurumsal Krediler Müdürü ve yazar Hüseyin Tunç yaptı.

Panelde Üniversite olarak AB ve TÜBİTAK projelerine sanayicilerimizi ve diğer sektörleri dahil etmek istediklerini belirten Rektörümüz Aydın “Hızlı gelişen bilim ve teknoloji dünyasında sanayinin rekabet üstünlüğünü sürdürmek için üniversitelerden faydalanılması gerekiyor. Üniversiteler de sanayinin faydalanabileceği seviyeyi tutturmak zorunda. Kastamonu Üniversitesi olarak teknoloji üreten üniversite olmaya yolunda ilerliyoruz. Bu yıl makine ve enerji alanında 2 patent aldık ve şuanda yatırımcı bekliyoruz. Yatırımcılardan, yatırımın Kastamonu’da yapılması yönünde beklentimiz var. Ayrıca onay bekleyen 7 tane daha patent müracaatımız bulunmaktadır. Üniversite sanayi arasında her iki tarafta nasıl fayda sağlayacağı, nasıl bir yöntem ve yol izleneceğini bilmemiz gerekiyor. Biz her zaman söylüyoruz ‘Siz isteyin biz yapalım.’ Dolayısıyla bizden istensin, bilim camiasından istensin, arzu edilsin, her şey yapılır. Üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde Sanayi Bakanlığı ve Reis Gıda ile protokol imzalamış durumdayız. Bu sayının artmasını istiyoruz. Bunun yanı sıra; AB ve TÜBİTAK destekli projelerimizde de yine sanayimizin olmasını çok arzu ediyoruz. Bu sene çok sayıda TÜBİTAK destekli proje aldık ve almaya devam ediyoruz. İnşallah bunlara sanayicilerimiz ve diğer sektörlerin de katılmasını da bekliyoruz. Bugün itibariyle 21 bin talebemiz ve 600 akademisyenimiz var, 11 alanda doktora programı açtık. İlerleyen günlerde bu sayı daha da artacak. Gelecekte insan temel unsurdur, insan yetiştirmekten tutunda teknolojiye, teknik ve alt yapı sağlamaya kadar her adımda beraber olacağız. Zaten olmaya da başladık.” dedi.