Yürütücülüğünü Romanya’nın Köstence Andrei Saguna Üniversitesi ile ortakları İstanbul Aydın Üniversitesi (Türkiye), Karabük Üniversitesi (Türkiye), Tiflis Uluslararası Karadeniz Üniversitesi (Gürcistan) ve Moldova Cumhurbaşkanlığı Bünyesindeki Kişinev Kamu Yönetimi Akademisi’nin (Moldova) yaptığı “Karadeniz Üniversite İşbirliği Ağı-UNIVERSEA.NET Projesi”ne dahil olmuştur.

Avrupa Birliği Karadeniz Havzası Sınır Ötesi Faaliyet Programı tarafından finanse edilen proje kapsamında 10 Ekim 2014 tarihinde İstanbul’da düzenlenen toplantıya Romanya’yı temsilen 17, Moldova’yı temsilen 10, Gürcistan’ı temsilen 12 ve Türkiye’yi temsilen 22 Üniversite katılmıştır.

Toplantıda Üniversitemizi, Orman Fakültesi Dekanı ve Üniversite Erasmus Kurum Koordinatörü Prof. Dr. Temel Sarıyıldız temsil etmiştir.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın tarafından imzalanan ve amacı Karadeniz Üniversite İşbirliği Ağı – UNIVER-SEA.NET içinde üniversiteler arasında eğitim değerleri ve tecrübelerin karşılıklı aktarımını desteklemeyi kabul eden işbirliği protokolü, proje yürütücülerine takdim edilmiştir. İşbirliği protokolünün amaçları arasında, Karadeniz ülkeleri üniversitelerinin öğrencileri ve öğretim elemanları için hareketlilik, Karadeniz Havzası ülkeleri arasında başarılı eğitim uygulamaları konusunda bilgi paylaşımı, komşu ülkelerin üniversiteleri (öğrenciler ve öğretim elemanları) arasında iletişimin geliştirilmesi, ortak eğitim değerlerinin paylaşımı bulunmaktadır.

Toplantının devam eden aşamalarında proje amaçları ve çıktıları konusunda üniversite temsilcileri söz alarak görüşlerini bildirmiştir. Toplantının serbest bölümde proje kapsamı içinde ve haricinde karşılıklı yapılabilecek ortak projeler ve işbirliği imkânları üzerinde görüş alışverişinde bulunulmuş ve katılımcı üniversiteler kendilerini tanıtmışlardır.