Taşköprü Belediyesi tarafından Manisa-Soma’da geçtiğimiz Mayıs ayında yaşanan maden faciasından dolayı iptal edilen 28. Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali’nin yerine tertip edilen “Pompeiopolis Tarım, Hayvancılık Fuarı Kültür Etkinlikleri”, 14 Ağustos 2014 Tarihinde başladı.

Etkinlik kapsamında ilk olarak saat 15.30 da Pompeiopolis Antik Kenti Sunum Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılıştan sonra Müze’yi gezen ziyaretçilere, Kazı Başkanı Prof. Dr. Latife Summerer tarafından arkeolojik kazılar nihayetinde gün yüzüne çıkan tarihi eserler ve yazıtlar hakkında kısa bilgiler verildi. Daha sonra, Pompeiopolis 2014 Tarım, Hayvancılık Fuarı Açılış Töreni yapıldı. Fuar, Taşköprü Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterilerinin ardından ziyarete açıldı. Fuar alanını gezen Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın ve protokol üyeleri Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’dan Fuar’ın kapsamı hakkında bilgiler aldı.

Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın gezilmesinin ardından Toplu Sünnet Töreni’ne katılmak üzere Şeyh Hüsamettin Veli Külliyesi Bahçesi’ne geçildi. Kur’an Tilaveti ve ilahi dinletileri sonrasında protokol konuşmaları yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’dan sonra, Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın konuşmalarını yapmak üzere kürsüde yer aldı

Açılış Konuşmaları kapsamında söz alan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Taşköprü Meslek Yüksekokulu’nda 2013-2014 Akademik Yılı’nda bine yakın talebenin tahsil gördüğünü belirterek, bu sayının her yıl artacağını vurguladı. Konuşmasında Üniversitemizin yapmakta olduğu bilimsel faaliyetlere de dikkat çeken Aydın, “Genetik ve Biyomühendislik Bölümümüz, sarımsak ile alakalı çeşitli çalışmalar yapıyor. Bunun yanı sıra, Reis Gıda ile beraber yürüttüğümüz bir projemiz var ve bu projenin ilk neticelerini almaya başladık. Pompeiopolis kazı çalışmaları Kültür Bakanlığımızın nezaretinde ve Üniversitemizin bir öğretim üyesi başkanlığında yürütülüyor. Çalışmalar neticelendiğinde inşallah Taşköprü dünya turizmine açılacak ve bu vesileyle Türkiye’ye önemli katkılar sağlayacaktır. Çalışmaların yürütülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Biz Kastamonu Üniversitesi olarak Vilayetimizin her yönüyle tekâmülü hususunda elimizden gelen her türlü katkıyı sağlayacağız.” dedi. Rektör Aydın, Taşköprü Kaymakamı ve Belediye Başkanı başta olmak üzere organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Protokol konuşmaları sonrasında protokol üyeleri tarafından sünnet çocuklarına hediyeler takdim edildi. Programın sonunda Taşköprü Belediye Başkanı Arslan, Vali Günaydın’a ahşap oyma sanatından yapılan bir tablo ve protokol üyelerine de plaket takdim etti.

Pompeiopolis Tarım, Hayvancılık Fuarı Kültür Etkinlikleri, 17 Ağustos 2014 Tarihine kadar devam edecek.