Üniversitemiz bünyesinde yapilan proje ve çalismalar, olgunlasarak meyvelerini vermeye basladi. Üniversitemize “teknoloji üreten bir üniversite” unvanini saglamak için gayretle ve azimle çalisan ögretim elemanlarimiz, yürüttükleri çalismalar dogrultusunda bu güne kadar pek çok patent basvurusunda bulundu. Bu çalismalarin ilki olan ve patent müracaati yapilan “Çok Hücreli Yapiya Haiz LPG Tanki” çalismasi, Türk Patent Enstitüsü tarafindan tescillendi. Üniversitemiz Kastamonu Meslek Yüksekokulu Ögr. Gör. Fuat Kartal’in bulusunu yaptigi yeni nesil bir LPG tankinin almis oldugu patent, 16 Temmuz 2014 Çarsamba günü Rektörlük Binasi Toplanti Salonu’nda yapilan bir basin toplantisi vasitasiyla kamuoyu ile paylasildi.

Tanitim toplantisina Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydin, Rektör Yardimcilarimiz Prof. Dr. Ali Rafet Özkan ve Prof. Dr. Sezgin Ayan, Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Ömer Küçük, proje danismani ve Sivil Havacilik Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Zekeriya Yerlikaya, Kastamonu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hasbi Yaprak, proje sahibi Ögr. Gör. Fuat Kartal ve basin mensuplari katildi.

Toplantida akademisyenlerin bilimsel arastirmalarini desteklediklerine vurgu yapan Rektörümüz Aydin, “Üniversitelerin topluma öncülük etmek, arastirma ve gelistirme yapmak buldugu sonuçlari aktarmaya yardimci olmak vazifeleri arasindadir. Biz bu manada Üniversite olarak akademisyenlerimize azami destek veriyoruz. Biz, göreve geldigimiz günden beri bu bilincin farkinda olarak, akademisyenlerimizin bilimsel arastirmalarini daima destekledik ve bu destegimiz günden güne katlanarak artti. Bugün burada bu desteklerimizin meyvelerini toplamaya baslamanin gururunu yasiyoruz. Üniversitemiz Ögr. Gör. Fuat Kartal, basvurmus oldugu “Çok Hücreli LPG Tanki” patentini geçtigimiz günlerde almis bulunmaktadir. Ayni zamanda Üniversitemizin almis oldugu ilk patent olmasi açisindan da bizim için ayri bir önemi haizdir.” dedi.

Konusmasinin devaminda patenti alinan ürünün faydalarina da deginen Rektörümüz Aydin “Patentini aldigimiz ürün, LPG’li tasitlarda gazin depolanmasi için bagajlarda hâlihazirda mevcut tanklara göre ayni hacimde olmasina mukabil %50 daha az yer kaplayan, çelik sacdan üretilmis çok hücreli bir tank tasarimindan mütesekkildir. Hocamizin yani sira birçok fakültemizden ögretim üyelerinin mevcut patent müracaatlari oldugunu da ayrica belirtmek istiyorum. Basvurularin nihayete ermesiyle sizlerle paylasmaya devam edecegiz. Bu gün bize bu gururu yasattigi için huzurlarinizda hocamiza bir kez daha tesekkür ediyorum. Insallah burada bugün yasadigimiz gururu sizlerin huzurunda tekrar tekrar yasayacagiz. Kastamonu Üniversitesi olarak hedefimiz teknoloji üreten bir üniversite olmakti. Üniversitemiz artik teknoloji üreten bir seviyeye geldi.  Bu yöndeki çalismalarimiz ve gayretlerimiz artarak devam etmektedir.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydin’in konusmasinin ardindan projesi hakkinda basin mensuplarina detayli bilgi veren Kartal, “Bu bulus, LPG kullanilan tasitlarda gazin depolanmasi için mevcut silindirik ve simit tanklarla ayni hacimde olmasina mukabil % 50 daha az yer kaplayan, çelik sacdan üretilmis çok hücreli bir LPG tankidir. Bu ergonomik tank sayesinde tasit üzerindeki yük ile dogru orantili olarak yakit sarfiyati azalacaktir. Bagaj hacmi problemi yasayan kullanicilara LPG dönüsümü için alternatif uygulanabilir bir tank tercihi sunacak, benzinli araçlarin LPG’ ye dönüsüm sayisini arttiracagi için benzin ve motorine göre çevre dostu olan LPG’ye talep artacaktir. Dolayisi ile çevreye zararli atiklarin salinmasi azalacaktir. Ayrica LPG tank montaji için yedek lastigin (stepne) yerinden çikartilmasina da gerek kalmayacaktir.” dedi.

Basin mensuplarinin sorularinin cevaplanmasinin ardindan Rektörümüz Aydin günün hatirasi olarak patenti alan hocamiz Ögr. Gör. Fuat Kartal’a Üniversitemiz plaketini takdim etti.