Üniversitemiz Genetik ve Biyomühendislik Araştırma ve Öğrenci Laboratuvarı ile Su Ürünleri Araştırma Laboratuvarımızın açılışları 14 Temmuz 2014 Tarihinde yapıldı. Kuzeykent Kampüsü Yeni Eğitim Fakültesi Binasında yapılan açılışa, Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Milletvekili Emin Çınar, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğg. Ali Çardakçı, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcılarımız, Üniversitemizin Akademik ve İdari personeli ile Kastamonu halkı katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Aydın “Bu gün mütevazı ama çok önemli iki laboratuvarımızın açılışını yapıyoruz. Genetik ve Biyomühendislik laboratuvarımız hem araştırma hem de öğrenci laboratuvarı şeklinde iki kısım olarak dizayn edildi. Su ürünleri Araştırma Laboratuvarımız da Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı olarak hizmete açılıyor.    Laboratuvarlarımız mütevazı görünüşte ve mütevazı yerde olmasına rağmen fonksiyon olarak o kadar mütevazı değiller. Bundan sonra bu laboratuvarlarda her türlü genetik çalışması yapılabilecek. Zaten şu an arkadaşlarımız çalışmalarına başladı. Açılan bu laboratuvarlarımız aynı zamanda halka da hizmet edecektir.” dedi.

Su Ürünleri Fakültemizin Germeçtepe’de açılan üretim merkezini hatırlatan Rektörümüz Aydın, yakın zamanda İnebolu’da açılacak olan akvaryum ünitesi ve geminin de hizmete başlayacağının müjdesini verdi. Konuşmasında Su Ürünleri Fakültelerinin Türkiye’de şu ana kadar hak ettikleri noktaya erişememiş olduklarını da belirten Rektör Aydın, bu türden faaliyetler neticesinde gelecekte hak ettikleri mertebeye vasıl olacaklarını ümit ettiğini söyledi. Rektör Aydın konuşmasını “Bizim fakültemiz şu anda yüz akı bir fakülte olarak araştırma ve geliştirmesine devam ediyor. Kastamonu iş sektörlerinden bu alanlarda yardım almak isteyenler olursa bütün çalışanlarımız daima hizmete hazırdır. Bunlarla beraber üniversitemiz yücelecek, yükselecek ve mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyulan Üniversite olmaya her daim devam edecektir.” cümleleriyle tamamlayarak, açılışa katılan herkese teşekkür etti.

Açılışta konuşan Vali Günaydın ise konuşmasında Ar-Ge çalışmalarının önemine vurgu yaptı. “Bilim ve teknolojide çağı yakalamak istiyorsak, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine Ülke olarak büyük önem vermemiz gerekiyor. Son zamanlarda üniversitelerimizde bu konuda çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Kastamonu Üniversitemizin bu türden faaliyetlerde aktif rol oynamasından da büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Üniversite olarak, dünya piyasalarında rekabet edebilecek daha kaliteli ve teknolojik ürünler ortaya koyabilmek için mutlaka ama mutlaka araştırma geliştirme faaliyetlerine ciddi bir kaynak ayrılması gerekiyor.” dedi. Konuşmasında ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen denizlerimizden verimli biçimde fayda sağlayamadığımızı ve bundan duyduğu üzüntüyü dile getirten Vali Günaydın, Su Ürünleri Fakültemizin gelişen ve değişen koşullara ayak uydurması için sayısız çalışmalar yapması gerektiğini belirtti ve açılışı yapılan “Su Ürünleri Araştırma Laboratuvarı” ile hem üniversite hem de şehir olarak bizlere büyük mesafeler kazandıracağını söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

İl Müftüsü Osman Aydın’ın yaptığı açılış duasının ardından, Genetik ve Biyomühendislik Araştırma ve Öğrenci Laboratuvarı ve Su Ürünleri Araştırma Laboratuvarı’nın açılış kurdeleleri kesildi. Genetik ve Biyomühendislik Araştırma ve Öğrenci Laboratuvarı hakkında Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cengiz Baloğlu katılımcılara detaylı bilgi verdi. Araştırma laboratuvarında kullanıma hazır bulunan makine ve teçhizatlardan bahseden Baloğlu “Laboratuvarımız, temel moleküler biyoloji ve genetik çalışmalarında kullanılan çoğu cihaza sahip donanımlı bir laboratuvardır.” dedi. Bölümde yürütülen diğer faaliyetlerden de bahseden Baloğlu, farklı hocaların toplam 5 BAP ve 4 TÜBİTAK projesi olduğunu söyledi.

Su Ürünleri Araştırma Laboratuvarının tanıtımını yapan Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Soner Bilen de laboratuvardaki makine ve teçhizatları ziyaretçilere tanıtarak, hâlihazırda Su Ürünleri Fakültesi’nde yürütülmekte olan BAP Projeleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.