Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, 2 Temmuz 2014 Çarşamba günü saat 17.00'da Radyo 105 FM'e konuk oldu. Aydın, Üniversitemiz Turizm Eğitim Uygulama ve Araştırma Birimi’nde yapılan "Gündem" adlı programda sunucu Oğuzhan Yavuz'un sorularını yanıtladı.               [Programı dinlemek için tıklayınız]

Röportajda Yavuz’un “Küresel Isınma” ile ilgili Rektörümüzün sözlerini hatırlatması üzerine Aydın: “Evet, küresel ısınmaya inanmadığımızı söylemiştik. Dünyanın sıcaklığı her yüz senede 1-4 derece arası yükselir. Bunu “küresel ısınma” diye felaket senaryosu olarak sunduğunuz takdirde, milletlerarası şirketlerin oyuncağı olursunuz. Çevre ile alakalı Türkiye’nin hangi problemleri var, derseniz; rahatlıkla “hava kirliliği” deriz.” cevabını verdi.

Konuşmasında Kastamonu’da yeni yerleşim bölgelerinin ve yolların inşasında izlenen politikaların yanlışlığına da değinen Rektör Aydın “Yeni Kastamonu doğru biçimde planlansaydı, eski Kastamonu da muhafaza edilecek ve dolayısıyla Kastamonu, Turizm için bulunmaz bir yer olacaktı. Bununla beraber, biz yolları verimli ovaların ortasına yapıyoruz. Bu yolların kenarına cazibe merkezleri, tesisler ve yeni yerleşim merkezleri kuruluyor ve böylece en verimli arazileri mahvediyoruz. Ekonomiyi ön planda tutanlara ilim camiasının alet olmaması lazım.” dedi.

Biz Elimizi Taşın Altına Koyduk…

Yakın zaman önce Kastamonu’nun gündemine yerleşerek çok konuşulan konulardan olan Hacettepe Üniversitesi Kastamonu Tıp Fakültesi’ne dair sorulan bir soruya Rektörümüz Aydın, şöyle cevap verdi: “Kent Konseyi’nde Tıp Fakültesi meselesiyle alakalı bir toplantı yaptık. Orada herkes bizimle hemfikirdi, ama ertesi gün bazı kesimler ağız değiştirdi. Biz Kastamonu’ya zarar verecek, Üniversiteye zarar verecek hiçbir fikri, görüşü dikkate almayız. Tıp Fakültesi’yle alakalı geçmişte yaşananlara baktığımızda 2007’de Türkiye’de hiç örneği olmayan bir şekilde burada Kastamonu Üniversitesi varken Hacettepe Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesi kuruldu. Hacettepe’yi buraya getirme bir hayaldi. Karabük Üniversitesi, Tıp Fakültesi’ni kurdu ve öğrencileri şu an Zonguldak’ta okuyor; alt yapı tamamlanınca Karabük’e gelecekler. Aynı şekilde 2007 yılında kurulan Tıp Fakültesi Kastamonu’ya bağlı olarak kurulacaktı, Hacettepe ile işbirliği içinde alt yapı tamamlanıncaya kadar eğitim-öğretim devam edecekti. O gün planlananların yanlış olduğu fark edildi. Biz elimizi taşın altına koyduk, olması gereken şekle getirmeye çalıştık. Bu gün Yükseköğretim Kurulu’na Hacettepe Üniversitemiz ile beraber devir işlemlerini başlattık.”

Barınma Problemi Yaşanmayacak

Üniversitenin öğrenci sayısının artmasının herhangi bir konaklama problemi doğurup doğurmayacağının sorulması üzerine cevap veren Rektör Aydın, göreve başladığı dönemde 6200 olan öğrenci sayısının bugün 17 bine yükseldiğini belirterek, inşaatı tamamlanmak üzere olan yurtlar ile birlikte barınma probleminin yaşanmayacağının müjdesini verdi.

Kastamonu Üniversitesi’nin öğrencisine daha iyi hizmet verme noktasında Kastamonu Belediyesi’nden bir beklentinin olup olmadığının sorulması üzerine ise şu ana kadar talep edilenlerin reddedilmemesinden dolayı Belediye Başkanı’na teşekkür ederek sözlerine başladı. Aydın, “Mesela portatif spor salonumuzu Belediyemiz yapacak, işlemlere başlandı. Merasim alanı düzenlemesi ve çevre düzenlemelerimizde belediyemiz bizlere destek oluyor. Bu da bizleri çok memnun etti. Ulaşım ile ilgili problemler de adım adım çözülme yoluna gidiliyor. Başkanımız tenis kortumuzu ve Eğitim Fakültemizin bahçesinin peyzaj düzenlemesini de yaparsa çok memnun oluruz.” dedi.

 Ana Kampüsümüz Gelişiyor

Oğuzhan Yavuz’un Eğitim Fakültesi’nin Ana kampüse taşınıp taşınmayacağına dair bir soru sorması üzerine, Anaokulumuzun orada bulunduğunu ve Eğitim Fakültesi’nin bir uygulama alanı olduğunu ve seneye açılacak Kolejin de böyle bir misyonunun olacağını söyleyen Aydın; Eğitim Fakültesi’ni başarılarından ötürü tebrik ederek, bazı bölümlerinin ilerleyen zamanlarda ana kampüse taşınabileceğini belirtti. Daha sonra ana kampüs alanındaki gelişmelerden de bahseden Rektörümüz, “Kampüs alanında üç bloktan oluşan yeni Eğitim Fakültesi binamızı açtık. Şu anda o binada dört Fakültemiz eğitim veriyor. 244 oda, 24 derslik ve laboratuvarlar var. İyi bir genetik ve biyoloji laboratuvarımız mevcut. Araştırmaların yapılacağı ve öğrencilerimizin kullanacağı laboratuvarlarımız bitti. Merkezi laboratuvarımızı geldiğimizde yatırıma aldırmıştık, şu anda tamamlanma aşamasında. Bittiğinde 6300 metrekare kapalı alanda tam teşekküllü merkezi laboratuvar hizmete girmiş olacak. Rektörlük binamızın inşaatı da yazın sonunda teslim edilmek üzere hızla devam ediyor. Sivil Havacılık Yüksekokulu binamız da bu sene bitecek. Bunun yanında 8 şeritli tartan pist, gece maçlarına uygun ışıklandırmalı sentetik çimli stadımızı yaptık. Ayrıca spor salonumuzu yeniledik ve merkezi kütüphane binamızı da 2015 yılı içerisinde bitireceğiz. Stadımızın Türk Dünyası Spor Oyunları’na yetişmesi için inşaatı hızlandırdığı için Kalkınma Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Bu arada yap-işlet devret modeliyle çarşı inşa ettik. Bazı işyerleri açıldı. Gençlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacağı iyi bir merkez olacak. Yurtlarımız da inşallah bu sene hizmete girecek.” dedi.

Türk Dünyası Tarafından Tanınan Bir Üniversiteyiz

Kastamonu Üniversitesi’nin yurtdışı faaliyetleri hakkında sorulan bir soru üzerine, Üniversitemizin faaliyetlerini anlatan Rektörümüz Aydın, “Nisan ayında Kırgızistan’da Issık Göl Üniversitesi ile birlikte “Manas” Sempozyumu yaptık. Mayıs ayında Kıbrıs’ta Girne Amerikan Üniversitesi ile beraber Aqua Cyprus Milletlerarası Sempozyumu’nu yaptık. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dünyanın hiçbir yerinde tanınmıyor. Biz o Sempozyumu düzenlerken Kıbrıs’ın tanınmasını da düşündük. Kıbrıs bizim için önemlidir. Orda da hedefe ulaştık. Meslek açısından çok verimli geçti, dünyanın duayenleri geldi. 35’i yabancı toplam 100 öğretim üyesiyle beraber yaptık. Yabancılardan daha fazla gelecek olanlar vardı ama Rum baskısı nedeniyle gelememişler. Bu bizim yaptığımız işin çok doğru ve önemli olduğunu gösteriyor. Hem ilmi manada hem Kuzey Kıbrıs’ın tanınması manasında iyi neticeler aldığımıza eminiz. Geçen Hafta Kazakistan’a gittik. Orada Türk Dünyası Ekonomi Forumu vardı. Forumda açılış konuşmamız vardı, oturum başkanlığı yaptık.” diyerek, önümüzdeki akademik yıllarda bu türden faaliyetlerin artarak devam edeceğini söyledi.

Rektör Hocamızın anlattıkları sonrasında Oğuzhan Yavuz’un Türk Dünyası’nda Kastamonu Üniversitesi’nin ayrı bir yerinin olduğunu belirtmesi üzerine Aydın, bu farklılığın nasıl oluştuğunun ayrıntılarını aktardı: “Türk Dünyası bizim sevdamızdır. Oralarda biz sizin için ölürüz diyoruz. Geçmişte de öyle oldu zaten. Onlar bizim için öldü, biz de onlar için öldük. Onlar derken ayrı bir millet olduğumuz için söylemiyoruz, ayrı coğrafya olduğu için söylüyoruz. Nasıl buradaki milletimize hizmet için varsak, oralara da hizmet için varız. Ekonomi forumundan sonra Astana’ya geçtik Orada Avrasya Üniversitesi ve Kazak Tarım Teknik Üniversitesi ile beraber bazı çalışmalar başlattık. Tarım Teknik Üniversitesi Rektörü teknik konularda bizden yardım istedi. Orman Fakültemiz Dekanı ve Orman Fakültesinde görevli Rektör Yardımcısı kardeşlerimiz şu an orada bir proje başlattılar. Orman varlıkları %4’e düştüğü için bizden yardım istediler. Şu an Orman Fakültemizden beş asistan arkadaşımız oradalar. Bizden balıkçılık ve enerji alanlarında da yardım istediler. O hususlarda da elimizden gelen yardımı yapacağız. Avrasya Üniversitesi ile milletlerarası meseleler üzerine bazı görüşmeler yaptık.” dedi.

Yenilikler Artarak Devam Edecek

Son olarak açılışı yapılan Eğitim Uygulama ve Araştırma Birimi hakkındaki görüşlerini ifade eden ve Fakültelerimizin, sosyal, sportif ve akademik yeniliklerinden ötürü tebriklerini sunan Rektör Aydın,  “Yücebıyık Konağı olarak adlandırdığımız bu konak, 2008 yılında Üniversiteye devredilmiş. Yücebıyık ailesine konağı Üniversitemizin kullanımına verdiği, eğitim kurumuna, ilim camiasına kazandırdığı için teşekkür ediyoruz. Burayla ilgili 2 sene önce bir işlem başlattık. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulumuz için eğitim, uygulama ve araştırma merkezi yaptık. Kültür Bakanlığı’ndan lüzumlu izinleri aldık, düzenlemeleri yaptık.  Bahçesinde 80-85 kişi hizmet alacak şekilde düzenlendi. İçerisi de kışın hizmet verecek şekilde düzenleniyor. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunun eğitim, araştırma ve uygulama merkezi olarak hizmet verecek. Gençlerimiz burada staj ve uygulama ile ilgili dersler, yapacaklar. Konak bahçesinin adını Yed-i Beyza koyduk. Manası beyaz el, aynı zamanda harikalar üreten manasında da kullanılıyor. Hayırlı uğurlu olur inşallah. Bunun dışında, şu anda Kuzeykent Kampüsümüzde eski adı Mavi Salon olan yerimizi 40 kişilik misafirhane yapıyoruz. Yanına da camdan kış evini yapacağız. Eylül ayında İletişim Fakültemizin gazetesi çıkacak, makine teçhizatı alınıyor, internet televizyonu ve internet radyosu da kuruyoruz. Kastamonu Üniversitesi olarak, özelde Kastamonu için, genelde Türk milleti ve bilim camiası olarak da insanlık için varız.” dedi.

Programın sonunda Kastamonu Üniversitesi olarak doğru yolda hizmetlerimizi genişleterek devam edeceğizin sözünü veren ve Kastamonu halkı ile birlikte olmak istediklerini belirten Rektörümüz Aydın, programa davet ettikleri ve kendilerini ifade etme fırsatı verdikleri için Radyo 105 Fm’e teşekkürlerini arz etti.