Üniversitemiz tarafından yürütülmekte olan Gençlik ve Kariyer Merkezi Projesi kapsamında düzenlenen faaliyetler son hızıyla devam ediyor. Üniversitelerin bulundukları çevredeki sosyal hayata karşı olan sorumlulukların ifasının en güzel örneklerinden olan proje kapsamında Sevgi evleri ve Çocuk evlerinde kalan 13-18 yaş arası kız çocukları ile Üniversite öğrencilerinden oluşan 40 kişilik gurup medeniyetin beşiği olan Şanlıurfa ve Mardin illerine düzenlenen kültürel gezi programına dahil edildi.

16 Haziran 2014 tarihinde Üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN tarafından iyi niyet dilekleri ile uğurlanan gençlere Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Nejdet GÜLTEPE ve Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü ÇEKOM Müdürü Ali GÖZLEMECİ refakat etti.

Gezinin ilk ayağında Peygamberler şehrini ziyaret eden gençlerimiz Şanlıurfa valisi İzzettin KÜÇÜK tarafından kabul edildi.  Proje çalışmaları hakkında Vali Küçük’e bilgi aktaran Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ Üniversitemizin Sosyal sorumluluklar konusundaki hassasiyetlerinden bahsetti. Proje kapsamındaki gezileri dolayısıyla Şanlıurfa’ya gelmelerinin kendisini mutlu ettiğini ifade eden Vali İzzettin Küçük ise; “Anadolu’nun farklı kültürleri bu tür projelerle bir birlerini yaşayarak tanıyacaklardır. Anlatılarak öğrenmenin yanı sıra, gezerek öğrenmek bu tür projelerin hedefleri arasında yer almalıdır. Şanlıurfa’yı da gezip görerek öğrenmek istemeniz siz öğrencilerimize farklı bilgiler ve duygular katacaktır” dedi. Vali Küçük daha sonra misafirlerine Şanlıurfa’ya geldikleri için teşekkür etti.

Ziyaretin sonunda Vali İzzettin Küçük tarafından gençlerimize Urfa Türkülerinin yer aldığı CD ile birlikte Şanlıurfa Tanıtım Filmleri hediye edilirken gençlerimiz ise proje kapsamında hazırlanan tişörtlerden Vali İzzettin Küçük’e hediye etti.

Ziyaretlerin ikinci ayağında Proje ekibimiz ve gençlerimiz tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin GÜVENÇ ziyaret edildi. Oldukça sıcak bir atmosferde gerçekleşen ziyaret esnasında Büyükşehir Belediye Başkanı GÜVENÇ gençlerimizle tek tek ilgilenerek sohbet etti.

Projenin içeriği ve çalışmalar hakkında Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ’in kısa bilgi aktarımından sonra gençlere kısa bir konuşma yapan başkan GÜVENÇ; ‘’Gençlerimizin gezmeye, eğlenmeye hakkı vardır. Fakat en az onlar kadar sorumluluklarının bilincinde olarak çalışmaya ihtiyaçları vardır. Burası medeniyetin doğduğu ve kardeşliğin, demokrasinin yeşerdiği şehir. Burada gezerken her bir eserde görülecek farklı bir yön vardır. ‘’  şeklinde konuştu. Ziyaret sonunda proje koordinatörümüz tarafından Başkan GÜVENÇ’e proje tişörtü hediye edildi.

Ziyaretlerden sonra gençlere Hz. İbrahim ve Hz. Eyyüb makamları, Balıklıgöl, Medeniyetin ilklerinden kabul edilen Göbeklitepe, Cumhuriyet tarihimizin en büyük projesi olan Atatürk Barajı gezdirilerek bilgiler verildi.

Gezinin ikinci durağında ise Mardin iline geçilerek Hasankeyf ile eski Mardin’de bulunan medreseler ile farklı dinlere ait ibadet merkezleri ziyaret edildi. Gezi Gaziantep ve Kilis illerinin gezilmesi ile sona erdi.

Geziden oldukça istifade ettiklerini belirten gençler, bu tip faaliyetlerin daha sık olması gerekliliğini vurguladılar. Proje koordinatörlüğü tarafından ramazan ayından sonra 15 günlük yaz kampı programının tertip edileceği ve yaz kampı için kayıtların önümüzdeki günlerde Üniversitemiz web sayfasından duyurulacağı ifade edildi.