Üniversitemiz akademik faaliyetler kapsamında düzenlediği ulusal, uluslararası sempozyumlar, paneller ve konferanslarla bilim dünyasına ışık tutmaya ve Kastamonu’yu değişik etkinliklerle dünyaya tanıtmaya devam ediyor. Üniversitemiz, geçtiğimiz haftalarda Kırgızistan’da düzenlenen Kırgızistan Kasım Tınıstınov Isık Göl Devlet Üniversitesi ile ortaklaşa Uluslararası Manas Sempozyumu ve 4-6 Mayıs tarihleri arasında Uluslararası Şeyh Şa‘ban-ı Veli Sempozyumu, 15 -17 Mayıs 2014 tarihleri arasında da, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin işbirliğinde “1. Uluslararası Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Sempozyumu”nu düzenledi.

KKTC’de düzenlenen sempozyuma Türkiye, Amerika ve Japonya gibi ülkelerinde aralarında bulunduğu 10 farklı ülkeden alanında uzman yaklaşık 100 bilim insanı bildirilerini sunmak üzere katıldı.

Sempozyuma KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Ünal Üstel, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Dr. Suat Yeldener, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Türkiye Cumhuriyeti Kastamonu eski Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Başkanı Durmuş Yavuz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Bakanlık Müdürü Efsun Kaşif Salel, GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, GAÜ CEO’su ve Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Asım Vehbi, GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcıları Olgun Üstün ve Cemile Esenyel ve GAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadık Ülker katıldı. Sempozyuma Soma'da meydana gelen maden kazasında hayatını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı.

Sempozyum açılış konuşmalarını KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Ünal Üstel, Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar ve Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın yaptı.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, “Manisa ilimizin Soma ilçesinde trafo patlaması nedeni ile madende göçük altında kalan vatandaşlarımızın üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu elim maden kazasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Yaralı olarak kazayı atlatan vatandaşlarımıza geçmiş olsun temennilerimi sunuyorum.” diyerek sözlerine başladı. Sempozyumumuzu teşrif edecek olan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız İdris Güllüce yaşadığımız ülkemizi kedere boğan hadise nedeni ile aramızda olamadıklarından dolayı selam ve sevgilerini bildirdiklerini ifade etti.  Aydın, “Malumunuz üzere Akdeniz, bağlantılı olduğu denizlerin ve okyanusun özelliklerini kendi bünyesinde gösteren ve diğer denizlerle karşılaştırıldığında ayrıcalıklı bir denizdir. Kıbrıs ise bulunduğu konum itibari ile Akdeniz’in kalbi ve bizim de göz bebeğimizdir. Bu sebeplerle üç üniversitenin ortaklaşa tertip etmiş olduğu Aquatic Sciences and Technology Sempozyumu Kıbrıs’ta düzenlenmiştir.

Ayrıca yeni kaynaklar üretmek için bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarla birlikte 21. asrın, su ve sudan elde edilen her türlü ürüne dair yeni bakış açılarının geliştiği ve bilim dünyasının bu husus üzerine heyecanla eğildiği bir asır olduğuna dikkat çekti. Konuşmasının devamında “Dünyamızda her ne kadar da yaklaşık 180 milyon ton ürün sulardan elde edilip insanların gıda olarak tüketimine sunulsa da işin içerisinde olan kişiler olarak baktığımızda suları sadece kaliteli besin kaynaklarının temin edildiği ortamlar olarak görmek yanlıştır. Her şeyden önce insan vücudunun ve dünyasın yaklaşık % 75’ini teşkil etmesi nedeni ile su hayattır ve varlığımız suya bağlıdır. Bu gün insan sağlığı için yapılan özellikle kanser çalışmalarının büyük bir kısmı da artık su canlıları üzerinde yapılmaktadır. 17. yüzyılda icat edilen buhar makinasından tutun bu gün insanlığa hizmet veren ve hayatımızın merkezinde olan birçok makinanın çalışmasında da suyun önemli yeri vardır. Kısaca sanayinin mevcudiyeti de suya bağlıdır. Su ve su ürünleri kadar su ile alakalı teknolojilerde günümüz dünyasında önemli bir yere sahiptir” diyen Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; sempozyum organizasyon komitesine, katılımcılarına teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Sempozyumda, 10 ülkeden gelen akademisyen ve bilim insanı, deniz kirliliği oşinografi, balıkçılık, su dibi doğal kaynakları, sualtı araştırmaları, deniz bilimleri, balık yetiştiriciliği gibi konularda çeşitli sunumlar yapılacak.

Sempozyum 17 Mayıs 2014’te sona erecektir.