Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi ve Şeyh Şaban-ı Veli Değerler Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen Kastamonu’nun Manevi Mimarları temalı II. Uluslararası Şeyh Şa’ban-ı Veli Sempozyumu’nun açılışı yapıldı.

4 Mayıs 2014 tarihinde 3 Mart Konferans Salonu’nunda başlayan ve üç gün sürecek olan Sempozyum’a Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cumhuriyet Başsavcısı Tarık Gür, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli, Kırgızistan Mahmud Kasghari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Almaz İbraev, Rektör Yardımcılarımız, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, Fakülte dekanları, Yüksekokul müdürleri, öğretim elemanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Kastamonu’nun manevi mimarlarından olan Şeyh Şaban-ı Veli’nin, yetiştirdiği âlim ve ariflerle dünyanın dört bir yanına dal ve budak salmış ulu bir çınar olduğunu belirti. Özkan, “Hz. Pir’in iyi tanınması, yetiştirdiği âlim ve ariflerin, kurduğu takva okulunun kadr ü kıymetinin bilinmesi hem ülkemize ve hem de dünyaya büyük katkılar sağlayacak, asırlar önce yaktığı çerağ günümüzde olduğu gibi gelecekte de önümüzü aydınlatmaya devam edecektir. Asırlardır âşıkların kıblesi olarak ziyaret edilen, çiçek özlerinin bal arılarını kendine çekmesi gibi âşıkları kendisine râm eden Hz. Pir’i ve Allah dostlarını anmak, anlamak, anlatmak; onun gönül dünyasını insanlarla paylaşmak, bizim onlara karşı vefa borcumuzdur.” dedi.

Sempozyum Açılış Töreni’nde konuşan Rektörümüz Aydın, tarihin derinliklerinden bu güne kadar süregelen var oluş mücadelesinde milletleri ayakta tutan ve yaşatan, o milletlerin bağrından çıkan pek çok manevi değerin olduğunu söyledi. Kastamonu’nun “evliyalar şehri” olduğunu ve Kastamonu’ya değer katan güzel insanların unutulmaması, hatırlatılması, mirasının ortaya çıkarılması gerektiğini vurgulayan Aydın; “Hz. Pir ve Kastamonu Evliyaları, ruhumuzun sesini, kalbimizin atışını ve hayat felsefemizi temsil eder. Üniversitemiz, dünyaca meşhur ve maruf gönül insanı Hz. Pîr Şeyh Şaban-ı Velî başta olmak üzere; büyüklerimizi anma, onları insanımızın gündemine taşıma, güzel hatıralarını paylaşma, eserlerinde ortaya koydukları ilim ve irfan hazinelerini daha yakından tanıma ve tanıtmayı kendisine bir vazife bilmiştir.” dedi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de yaptığı konuşmada tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kastamonu’nun, kültür ve sanat zenginliği bakımından Anadolu’nun önemli noktalarından biri olduğunun altını çizdi. Erdem, “Anadolu’nun önemli kültür merkezlerinden biri olan Kastamonu, yetiştirdiği birçok din büyüğü ile “evliyalar şehri” olarak bilinmektedir. Şeyh Şaban-ı Veli’den günümüze gelen manevi büyüklerimizin hem ilmi miraslarına sahip çıkmak, hem de onları kamuoyuna daha yakından tanıtmak maksadıyla ‘Kastamonu’nun Manevi Mimarları’ temalı bir sempozyumun düzenlenmesi ile onları daha yakından tanıma fırsatı elde etmiş olacağız” diye konuştu.

Konuşmasına Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumu’nun ikincisinin düzenlendiğini belirterek başlayan Vali Erdoğan Bektaş ise, “Kastamonu Şeyh Şaban-ı Veli diye bir değerimiz var. Kastamonu evliyalar şehridir. Kastamonu bugüne kadar düşman elinin uğramadığı bir şehirdir. 700 yıldır bu topraklardayız. Biz Orta Asya’dan gelip bu toprakları kendimize yurt yaptık. Bizim ecdadımız, bastığı her toprağı maneviyatla bezemeyi başardı. Bunu, “manevi mimarlar” dediğimiz insanlar yaptı. Kastamonu da bu anlamda maneviyatla dolu bir şehir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Rektörümüz Aydın, Kırgızistan Mahmud Kasghari Üniversitesi Rektörü İbraev’e biniş giydirdikten sonra Üniversitemiz Senatosu’nun aldığı kararla, Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü Hizmetli’ye 2014 Yılı Türk Dünyası (Türkistan) Üniversiteleri ‘Yılın En Başarılı Rektörü’ unvanı takdim edildi. Törenin bitiminde Rektör Hizmetli de Rektörümüz Aydın’a hediyelerini takdim etti.

Protokol konuşmaları ve Unvan Takdim Töreni’nin ardından, Rektör Hizmetli tarafından verilen açılış konferansı ile Sempozyum başladı. Üç gün süren Sempozyum’da Şeyh Şaban-ı Veli Salonu ve Ömer Fuâdi Salonu olmak üzere iki farklı salonda toplam 48 bildiri sunuldu. Son gün yapılan değerlendirme toplantısı ile Sempozyum sona erdi.