3. Bursa Kastamonu Günleri’nin açılışı 25 Nisan 2014 tarihinde Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (AKKM) yapıldı. Bursa Kastamonulular Derneği tarafından "İki Şehir Tek Yürek" sloganıyla düzenlenen ve geleneksel hale gelen etkinliğin açılış törenine Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Mustafa Gökhan Gülşen, Vali Yardımcısı Alper Tanrısever, Bursa Milletvekilleri Bedrettin Yıldırım, Hüseyin Şahin, Hakan Çavuşoğlu, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Bursa ve Kastamonu İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, Bursa Kastamonulular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Tiftik, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, işadamları, vatandaşlar ve davetliler katıldı.

Mehter marşlarının ardından Tosya Belediyesi Sepetçioğlu ekibi gösterisi, Cide Kaymakamlığı ve Belediyesi sarı yazma ekibi gösterisi ile başlayan açılış töreni, protokol konuşmaları ile devam etti. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Kastamonu tarihini ve kültürünü tanıtmak üzere hazırlanan stantlar, halkın beğenisine sunuldu.

3. Bursa Kastamonu Günleri boyunca Kastamonu Üniversitesi’ne ayrılan stantta Üniversitemizi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Saim Ateş, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. S. Tunay Kamer ve öğrencilerimiz temsil etti.  Bursa halkının yoğun ilgi gösterdiği Üniversitemiz standı, etkinlik süresi boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırladı. Ayrıca Çanakkale 57. Alay Yürüyüşü’ne katılan Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden yüz öğrenci, yürüyüş sonrası standımızı ziyaret etti. Ziyaret sırasında Rektörümüz Aydın, öğrencilerimizle yakından ilgilendi.

Kastamonu’nun aydınlık yüzü, şehrimizin lokomotifi Üniversitemiz, öğrencilerimizin bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi sayesinde 3. Bursa Kastamonu Günleri’nin parlayan yıldızı oldu. Coşkularını etkinlik ziyaretçilerine de aktaran pırıl pırıl gençlerimiz, ilk gününden itibaren etkinliğin ilgi odağı oldular. Bununla birlikte, üniversite sınavlarına hazırlanan Bursalı gençler ve aileleri de Üniversitemiz standına ayrı bir ilgi gösterdiler. Kastamonu Üniversitesi hakkında bilgi almak amacıyla standımızı ziyaret eden gençler ve aileleri, temsilcilerimizin yakın ilgisinden memnun kaldılar. Kastamonu’da hayat, Kastamonu Üniversitesi’nin kampüsleri ve bölümleri hakkında tatminkâr bilgiler edinen ziyaretçiler, önümüzdeki akademik yılda Kastamonu’da görüşmek temennileri ile ayrıldılar.

3. Bursa Kastamonu Günleri esnasında Radyo Birinci’de canlı yayın konuğu olan Prof. Dr. Seyit Aydın; Ulusal Haber Ajansları ve Bursa yerel basın ve yayın organlarına röportajlar verdi. Rektörümüz Aydın, gerek katıldığı canlı yayında, gerekse röportajlarında, Kastamonu ve Üniversitemize ilişkin önemli mesajlar verdi. 3. Bursa Kastamonu Günleri’nde üniversite adına bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Rektör Aydın, misafirperverlikleri için Bursa’ya ve böyle başarılı bir organizasyona imza attığı için Bursa Kastamonulular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Tiftik’e teşekkürlerini sundu. Sözlerinin devamında, bu türden faaliyetlerin Kastamonu’da da tertip edilmesi gerekliliğinin önemini vurgulayan Rektör Aydın;  Kastamonu’da düzenlenecek benzer bir organizasyon ile hem kültürlerin karşılıklı olarak vatandaşlara tanıtılabileceğinin, hem de Kastamonu’nun ekonomik ve kültürel gelişimi hususunda bu tür faaliyetlerin önemli getirileri olacağının altını çizdi. Kastamonu’nun gelişmesi ve tanıtılması hususunda Kastamonu Üniversitesi’nin her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğunu belirten Aydın, Kastamonu’da düzenlenecek bir “Kastamonu Bursa Günleri” organizasyonunu görmeyi temenni ettiğini söyledi.

3. Bursa Kastamonu Günleri 29 Nisan 2014 Salı günü (bugün)  sona erecek.