Üniversitemiz ve Kırgızistan Kasım Tınıstınov Isık Göl Devlet Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Manas’ Phenomenon: Issues and New Ways of Research” Uluslararası Sempozyumu 17 Nisan 2014 Tarihinde Kırgızistan’da başladı.

Sempozyum açılış oturumunda Isık Göl Eyalet Valisi Emilbek Kaptagaev, Kasım Tınıstanov Isık Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Kurmanbek Kıyanoviç, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Meclis Adalet Komisyonu Başkanı ve Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Rektör Yardımcımız Ali Rafet Özkan ve Karakol Belediye Başkanı Ryskul Urkalyevich Kalygulov protokol konuşmalarını yaptı.

Rektör Aydın, Kırgız Türkçesi ile yaptığı konuşmasında “Türk Dünyası bizim sevdamızdır. Biz, sizleri gözyaşları içerisinde tam iki yüz sene bekledik. Başta Kırgızistan’ımız olmak üzere yirmi bir yıl önce Türkistan coğrafyasından güneş doğdu ve inşallah bir daha batmamak üzere yükselmeye başladı. Türkiye’nin yüzü geçmişte olduğu gibi bugün de doğuya, Türkistan coğrafyasına, Türk dünyasına ve kardeşlerimize dönüktür ve gelecekte de böyle olmaya devam edecektir.” dedi. Rektör Aydın, konuşmasının devamında, ortaklaşa geliştirilecek ilmî faaliyetler ve projeler ile iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarının kuvvetlendirilebileceğini belirterek, üniversitelerimiz arasında iki senedir devam eden talebe ve öğretim üyesi değişimlerinin daha ileri seviyelere getirilebileceğinin altını çizdi.

Protokol konuşmalarının ardından Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasin Şerifoğlu, Türk dünyasının çeşitli yerlerinden gelen Manasçılarla beraber Manas okudu.

Öğleden sonra eş zamanlı olarak başlayan oturumlarda Üniversitemizden Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Şahmurat Arık, Yrd. Doç. Dr. Yasin Şerifoğlu, Yrd. Doç. Dr. M. Onur Hasdedeoğlu, Yrd. Doç. Dr. Gülten Küçükbasmacı; Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Öğreten ve Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi A.B.D. öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevda Özkaya bildirilerini sundu.

Oturumların ardından yapılan değerlendirme toplantısında konuşan Kasım Tınıstanov Isık Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Kurmanbek Kıyanoviç, Üniversitelerinde Orman, Ziraat ve Su Ürünleri Fakülteleri kurulması hususunda Kastamonu Üniversitesi’nin desteklerini beklediklerini bildirdi.  Değerlendirme toplantısının sonunda Kasım Tınıstınov Isık Göl Devlet Üniversitesi tarafından Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, Milletvekili Hakkı Köylü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Rafet Özkan’a ‘Fahri Profesörlük’ unvanı verildi.