Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanlığı tarafından “Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Kültürü – Eleştirel Bir Bakış” konulu konferans düzenlendi. 3 Mart Konferans Salonu’nda Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi ŞİRİN tarafından verilen konferansa Rektör Vekili Prof. Dr. Ömer ATALAR, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sezgin AYAN, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. B. Ünal İBRET, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. S. Tunay KAMER, akademik personel, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Program Çocuk Vakfı’nın tanıtımı ve faaliyetleriyle ilgili bir sinevizyon gösterimiyle başladı. Ardından Mustafa ŞİRİN verdiği konferansta öncelikli olarak medeniyetimizin en önemli ölçülerinden birisinin  çocukları anlamak olduğunu ifade ederek Türk ve dünya edebiyatında öne çıkan yazar ve şairlerin çocuklara ilişkin görüşlerine yer verdi. Çocuk edebiyatının gerekliliği ve önemi üzerinde durdu.  ŞİRİN konferansını “Çocuk edebiyatının okuma yazma öğreniminde etkili olmasının yanında, çocuk kitaplarına ilgi ve kitapları okumanın yaşam boyu okuryazarlığın bir göstergesidir. Çocuk edebiyatının en temel işlevlerinden biri çocuklara okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandırmaktadır. Çocuk edebiyatı ürünleri, çocukları nitelikli metinlere yöneltmeyi başarabilen, onlara zamanla okuma kültürü kazandırabilen bir sorumluluk üstlenmelidir.” diyerek sürdürdü. Ayrıca çocuk edebiyatı öğretiminde öğretmenlere de büyük görevler düştüğünü ve öğretmenlerin nitelikli çocuk edebiyatının ne olduğunu bilmesi ve kitap seçimini yaparken öğrencinin ilgisini ve gelişim düzeylerini göz önüne alması gerektiğini vurguladı. Konferansın sonunda ŞİRİN, vizyonumuzun ‘okuyan birey, okuyan toplum ve okuyan ülke-Türkiye’ olması gerektiği kanaatinde olduğunu ifade etti.

Programın sonunda Rektör Vekili ATALAR konferans vesilesiyle değerli hocamızı burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek: “Sayenizde kendi sevdası içerisinde kulaç atan bir aşığın çalışmalarını görme, anlama ve dinleme imkanı bulduk. Sizin tecrübelerinizden yola çıkarak bir takım notlar aldık. Bunların başında üniversitemizde çocuk edebiyatı ile ilgili bir öğrenci kulübü kurabiliriz. Çocuk edebiyatı ile ilgili YÖK için taslak hazırlayabiliriz. Biz Kastamonu Üniversitesi olarak elimizden geleni yapmaya çalışacağız.” dedi.

Rektör Vekili ATALAR ve Eğitim Fakültesi Dekanı İBRET, Çocuk Vakfı Başkanı ŞİRİN'e günün anısı olarak plaket ve hediyeler takdim etti.