14 Nisan 2014 tarihinde üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Seyit ŞEN’in konuşmacı olduğu ‘Ceviz Yetiştiriciliği Konferansı’ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda tertip edildi.

Konferansa Kastamonu Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, Orman Bölge Müdürü Ali ŞAHİN, Defterdar Yaşar KISA, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman YAMAN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ömer ATALAR, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhsin HALİS, İnebolu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nejdet GÜLTEPE, Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, üniversitemiz personeli ve Tarım Müdürlüğü çalışanları katıldı.

Konferansın açılış konuşmasında ilimizdeki ceviz ağacı sayısı ve ceviz üretimiz hakkında bilgi veren Müdür YAMAN ağaç sayısının ve üretimin artırılması konusunda çeşitli projeler geliştirdiklerini ve bu konuda çeşitli bilimsel toplantılarla konu çözümüm hakkında çalışmalar yaptıklarını belirtti. Konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak konuşmasını tamamladı.

Gıdanın ilaç olmadığını, sağlıklı beslenmek için sağlıklı gıdalar alınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN: “Ceviz bir beyin gıdasıdır. Günde en az beş ceviz yenmelidir. Ceviz beyni besleyen çok önemli bir gıda olmakla birlikte olmazsa olmazdır.” dedi. Türkiye’nin önemli bir ceviz üreticisi olduğuna dikkat çeken ŞEN, cevizin hayatımızın her alanında gördüğümüzü ve günde en az beş adet ceviz tüketmemiz gerektiğini söyledi. Konferansta ayrıca Türkiye’deki ceviz bahçelerinden örnekler sunan ŞEN; ceviz yetiştiriciliğinin püf noktalarına da değindi.

Programın bitiminde ise katılımcılara ceviz ikramında bulunuldu.