24 Mart 2014 tarihinde Üniversitemiz Kuzeykent Kampüsü Merkezi Kafeterya Önü Şenlik Alanı’nda düzenlenen Nevruz Bayramı programı birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

Programa J. Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğg. Ali ÇARDAKCI, Belediye Başkan Vekili Muzaffer BERBER, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Tarık GÜR, Adalet Komisyon Başkanı Emin Kürşat DEMİRALAY, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN ile eşi Hanımefendi Selma AYDIN, Kastamonu eski Milletvekili Musa SIVACIOĞLU, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN, Prof. Dr. Sezgin AYAN, Prof. Dr. Ömer ATALAR, kamu kurum amirleri, Kırgızistan Isık-Göl Karakol Devlet Üniversitesi’nde 3 öğretim üyesi ve iki öğrenci, fakülte dekanları, yüksekokul müdürleri, Üniversitemiz akademik, idari personeli, öğrenciler ve Kastamonu halkı katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeref TURHAN; Nevruzun insanları kenetleyen, bağlayan yanan bir ateş olduğunu ve bu ateşin hiç sönemeden binlerce yıl yandığını belirtti. Ayrıca konuşmasında geçmişte olduğu gibi gelecekte de Nevruz’un kıvılcımlarından yüzbinlerce gönlü tutuşturarak binlerce ruhu ısıtacağını söyleyen TURHAN: “Nevruz günü yeni yılın ilk günü demektir. Bugünlerde tabiat da uyanıp canlanmaya başladığından Nevruz günleri baharın da başladığı günlerdir. Atalarımız yeni bir hayat, yeni bir başlangıç demek olan bu tarihi günü aynı zamanda Ergenekon’dan çıkış bayramı olarak kutlamışlardır. Nevruz yeni ve umut dolu günleri, bolluğu ve bereketi müjdeleyen bir bayram ve şenlik günüdür. Nevruz sevgidir, hoşgörüdür. Onun içindir ki bu en eski bayram bir ayrıştırma unsuru değil; bizi birbirimize bağlayan manevi bir bağ olmalıdır.

Bütün bu önemli özellikleriyle Nevruz Türk dünyasında yaklaşık 2800 yıldan beri coşkuyla kutlana gelmiş, halen bütün Türk toplumlarında olduğu gibi Ülkemizde de sevinç ve neşeyle kutlanmaktadır. Türk aleminin, Avrasya’nın, Ortadoğu’nun Nevruz Bayramı kutlu olsun. Nevruz günleri geleceğe umut taşısın.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cıldız İSMAİLOVA; Alas Ritüelini, Kırgızistan’dan misafir olarak gelen Cıldızbek USEKEYEVİ de Çiftçi Baba Ritüelini sergiledi.

  

Programın devamında Üniversitemiz Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) öğrencileri izleyenler tarafından büyük ilgi gören Kazakistan, Uygur Türkleri ve Azerbaycan halk oyunları gösterilerini sergiledi. Kırgız Milli Bilimler Akademisi öğrencileri Kırgızistan halk oyunlarını ve Üniversitemiz Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Türk Halk Oyunları Ekibi ise Türk halk Oyunlarını gösterilerini sundu. 

Halk oyunlarının ardından davetlilere seslenen Rektörümüz AYDIN; Nevruzu bizimle akraba olan bütün toplulukların beraberce kutladığını ve bundan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. AYDIN: “Bugün Türk dünyasının, Ortadoğu’daki akraba milletlerin ve bize akraba olan bütün toplulukların bahar bayramını kutluyorum.Programın devamında Üniversitemiz Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) öğrencileri izleyenler tarafından büyük ilgi gören Kazakistan, Uygur Türkleri ve Azerbaycan halk oyunları gösterilerini sergiledi. Kırgız Milli Bilimler Akademisi öğrencileri Kırgızistan halk oyunlarını ve Üniversitemiz Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Türk Halk Oyunları Ekibi ise Türk halk Oyunlarını gösterilerini sundu.

Bugünün şenliklerle kutlanması tabi ki bütün coğrafyada arzu edilen bir durumdu. Nevruz Türkistan coğrafyasındaki diğer ülkelerimiz Kırgızistan’da Özbekistan’da, Azerbaycan’da, Türkmenistan’da büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Bizde de biliyorsunuz son yıllarda geniş çaplı şenlikler yapılmaktadır.

Anadolu’da değişik isimler altında bu kutlamalar yapılıyordu. Mesela Mart ayının dokuzuncu gününde kutlanıyordu. Nevruz adı altında kutlayan bölgelerimiz vardı; ama artık Nevruz sınırların ötesinde olduğu gibi sınırlarımız içerisinde de resmi bir hüviyet kazanmaya başladı. Nevruz bizim bayramımızdır ve inşallah ilelebet bizim bayramımız olarak kutlanacaktır.  Türk dünyası için, Türkistan coğrafyası için Nevruz’un özel bir önemi vardır. Bizim Üniversitemizde geçen sene bir bölümümüzün yaptığı kutlamayı bu yıl daha geniş tuttuk ve seneye inşallah daha geniş tutacağız. Azerbaycan’dan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden, Türkmenistan’dan, Özbekistan’dan, Kırgızistan’dan, Kazakistan’dan ve Doğu Türkistan’dan gelen gençlerimiz bugünümüzü organize etmekte başrol oynadılar. Onlara da özellikle teşekkür ediyoruz.

Biraz sonrada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Türkiye’nin, Azerbaycan’ın ay yıldızlı bayraklarının yanında; Özbekistan’ın, Kırgızistan’ın, Kazakistan’ın Türkmenistan’ın güneşli bayraklarını da göreceksiniz. Bunlar birbirlerini çok güzel bir şekilde tamamlıyorlar. İnşallah her zaman söylediğimiz gibi beraberce yücelip yükseleceklerdir, arzumuz odur. 22 yıldır beraber yükselmeye başlamışlardır. İnşallah içimizde uhde olarak bekleyen Doğu Türkistan Bayrağı da 30 sene sonra istiklalini kazanmış olarak dalgalanacaktır.

Daha güzel, nice Nevruz’larda buluşmak dileği ile gününüz kutlu olsun, eğlenceniz bol olsun. Programımızı teşriflerinizden dolayı tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.

Türk Dünyası Bayraklarının dalgalandığı bayrak törenin ardından protokol üyeleri tarafından Ergenekon Destanı’nın simgesi olan örste çekiçle demir dövüldü. Salıncakta sallanma ritüelini de yerine getiren protokol üyeleri ve davetliler daha sonra Nevruz ateşinden atlayarak baharın coşkusunu yaşadı. Program katılımcılara balık ikramı ve Üniversitemiz öğrencilerinden oluşan Cihan-ı Efruz müzik topluluğu tarafından verilen konser ile Nevruz programının ilk bölümü sona erdi.

Nevruz Şenliklerinde Türk Dünyası Müzik Şöleni

Nevruz programının ikinci bölümünde ise Üniversitemiz 3 Mart Konferans Salonu’nda Türk Dünyası Konseri yapıldı. Konsere Kastamonu Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Belediye Başkan Vekili Muzaffer BERBER ile eşi, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN ile eşi Hanımefendi Selma AYDIN, İl Emniyet Müdürü Mustafa YOLDAN, Rektör Yardımcılarımız, fakülte dekanları, yüksekokul müdürleri, Üniversitemiz akademik ve idari personeli, öğrenciler ve Kastamonu halkı katıldı.

Saat 19.00’da başlayan Türk Dünyası Müzik Şöleninde hem Türkiye’den hem de Türk Dünyasının dört bir köşesinden kederimize, sevincimize, coşkumuza ortak olan türküler seslendirildi. Türk Dünyası bayraklarıyla süslenen sahnede ilk olarak Üniversitemiz İnebolu MYO Öğretim Görevlileri Osman Sabri KESBİÇ ve Mustafa KARGA, Cide Rıfat Ilgaz MYO Türk Dili Okutmanı Osman EROĞLU, Abana Sabahat Mesut Yılmaz MYO öğrencisi Cihan TOPRAK ve İnebolu MYO öğrencisi Hüseyin ÖZTÜRK’ten oluşan grup Türk Halk Müziği eserlerini seslendirdi.

Davetlilerin coşkuyla eşlik ettiği Türk Dünyası Müzik Şöleninin ikinci bölümünde Kırgızistan Celalabat İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi Türk Dünyası İşletme Fakültesi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda genç bir halk ozanı olan Çolpon KAMBAROVA sahne aldı. Türk Dünyasının Nevruz Bayramını kutlayarak programa başlayan KAMBAROVA, Türk Dünyası Milli Türküleri yanında Anadolu Türklerimizi de söyledi. Çanakkale Şehitlerini Anma Haftası münasebetiyle Kırgızistan’ın bizimle aynı duyguları hissettiğini belirten KAMBAROVA, programda 18 Mart anısına “Çanakkale Türküsü”nü seslendirdi.

KAMBAROVA, Kırgızistan’da kendisine Türkiye Türkçesini öğreten ve Türk kültürünü sevdiren Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasin ŞERİFOĞLU ile birlikte Kırgız şarkısı seslendirdi. Ayrıca ŞERİFOĞLU, Emir CILDIZBEKOV ile Manas Destanı’ndan bir bölüm okudu.

Özbek Halk oyunları gösterisinin de sergilendiği gecede KAMBAROVA, Vali Erdoğan BEKTAŞ ve Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN’a çapan hediye etti. KAMBAROVA son olarak Üniversitemiz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cıldız İSMAİLOVA ile birlikte şarkı seslendirdi.

Yoğun katılımın olduğu programın sonunda Rektörümüz AYDIN, KAMBAROVA Üniversitemiz binişini giydirirken; Belediye Başkan Vekili ve Devlet Su İşleri 23. Bölge Müdürü de Üniversitemiz hediye ve plaketlerini takdim etti.