Üniversitemizde T.C. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Sayın Prof. Dr. Mustafa İSEN’in konuşmacı olarak katıldığı “Kastamonu ve Üniversite” konulu konferans tertip edildi.

17 Mart 2014 tarihinde yapılan konferansa Kastamonu Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Milletvekilleri Hakkı KÖYLÜ ve Emin ÇINAR, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Muzaffer BERBER, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, İl Emniyet Müdürü Mustafa YOLDAN, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN, Prof. Dr. Sezgin AYAN ve Prof. Dr. Ömer ATALAR, Fakülte Dekanları, Yüksekokul Müdürleri, kamu kurum amirleri, akademisyenler, öğrenciler ve Kastamonu halkı katıldı.

Prof. Dr. Mustafa İSEN katılımın yoğun olduğu konferansta Kastamonu’nun konumu ve şehrin kendine özgü şartlarını üniversite ile ileriye taşımanın püf noktalarına değindi.

Yerleşim yerlerinin büyümesi ve gelişmesinin canlı bir organizma gibi silsile izlediğini belirten İSEN: “Özellikle yerleşim alanları kendi açısından bir cazibe oluşturabiliyorsa, bu cazibe yavaş yavaş ticari alanı etkiler. Bu ticari alan idari mekanizmaları da belirler. Daha sonra da bunların etrafında bir takım kurumlar oluşmaya başlar. Önce dini ihtiyaçlara cevap verebilecek mabetler sonra da eğitim kurumları ortaya çıkar. Bunlar cazibe noktası haline gelebilirse şehirlere dönüşürler.

Şehirleri motive eden iki temel faktörden bahsedebilir. Bu faktörlerden bir tanesi eşsiz coğrafyaları, diğeri ise siyasi uygarlıkların o şehirlere olan ihtiyacı ile orantılı büyüyen veya küçülen şehirlerdir. İşte Kastamonu tam buna örnek gösterilebilecek şehirlerden bir tanesidir. Biliyorsunuz bir dönemde beylik merkezliği yapmıştır. Sonra değişen şartlarla birlikte bugün daha sıradanlaşmış şehirlerden biri oldu. Kastamonu gerçekten tarihte fevkalade görevler üstlenmiş bir şehirdir.” dedi.

Kastamonu’nun ulaşım imkanlarının arttığından bahseden İSEN; Kastamonu’nun yeniden bir cazibe merkezi haline dönüştüğünü söyledi. İSEN: “Üniversitelerin entelektüel birikimleri dikkate alınmalıdır. Bana göre dünyanın en büyük zenginliği organizasyon kabiliyeti olan beşeri birikimdir. Yani dünyada gerçekten beşeri sermayeden daha kıymetlisi yoktur. Bunun için üniversitelerimizin bu yeni yapılanmalar çerçevesinde gerçekten artık farklı bir noktaya taşınması gerekmektedir.

Üniversitelere şehrin lokomotifi olma konusunda büyük bir rol düşüyor. Bu bakımdan Kastamonu Üniversitesi’nin ve Türkiye’deki bütün üniversitelerin bir memur fabrikası konumunda olmasını kesinlikle istemem. Bu yeni durum için üniversite öncelikle şehir için yeni bir vizyon oluşturmalıdır. Şehrin potansiyelini tespit edebilecek ve bu potansiyele uygun yeni yapılanmalara giderek, şehirle bütünleşmiş yeni bir üniversite modeli içeresinde hayata geçmesini arzu ederim.” dedi.

Kastamonu’daki güzellikleri önce Kastamonululara anlatmanın gerekliliği üzerinde duran İSEN konuşmasında: “Kastamonu’yu ilk önce kendi hemşerimize daha sonra farklı illere tanıtmalıyız. Kastamonu Ankara’ya yakın bir il. Öncelikle Kastamonu’nun zenginliklerini anlatmaya yakın şehirlerden başlamak gerekir. Kastamonu doğal kaynakları bakımından eşsiz bir yer. 20 bini bulan öğrencisi, üniversite, havaalanı ve tünel Kastamonu ilinin marka şehir olmasında büyük bir avantajdır.” dedi.