İstiklal Marşımızın kabulünün 93. yıl dönümünde, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi tarafından “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY” Paneli tertip edildi.

12 Mart 2014 tarihinde 3 Mart Konferans Salonu’nda düzenlenen panele Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sezgin AYAN, fakülte dekanları, yüksekokul müdürleri, kamu kurum amirleri, öğretim elemanları, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Panelin açılış konuşmasında Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Cevdet YAKUPOĞLU; 1920 yılının sonlarında Mehmet Akif ERSOY’un Kastamonu’ya gelerek Nasrullah Camii’nde halka vaaz verdiğini ve Kastamonu halkının da istiklal mücadelesinde üzerine düşen görevi yaptığını belirtti. YAKUPOĞLU: “Günümüzden 93 yıl önce yazılmış İstiklal Marşımız Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma aşamasının topyekûn özetidir. Sadece İstiklal Marşı ile değil yaptığı diğer hizmetlerle de Mehmet Akif ERSOY’un tarihimizdeki önemi büyüktür. Mehmet Akif’in ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ dileğini hepimiz biliyoruz. Bunun için gençlerimize çok önemli görevler düşüyor.” dedi.

Panelin Oturum Başkanlığını yapan Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat YILMAZ: “İstiklal Marşımızın tarihi süreciyle, kabul edilmesiyle ve Mehmet Akif’in edebi özelliği ile ilgili konuları konuşmak için buradayız. Akif’in Kastamonu, Kastamonu’nun Akif için ifade ettiği anlam çok önemlidir. Milli Mücadele’nin en zor döneminde bütün insanımız üzerine düşeni yapmıştır.” dedi.

Panelde ilk söz alan Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan ÇELEBİ ‘Milli Mücadele Dönemi Anadolu’nun Genel Durumu’ hakkında katılımcılara bilgi verdi. ÇELEBİ: “Ulusal marşların, milletlerin ve devletlerin bağımsızlık sembolü olduğu düşünülürse Milli Mücadele döneminde yazılan İstiklal Marşı ile yeni bir Türk Devleti’nin mesajları verilmişti. Bu yüzden İstiklal Marşı yeni Türk devletinin kuruluşunu sembolize etmesi açısından çok önemlidir.” dedi.

‘İstiklal Marşı’nın Kabul Edilme Süreci’ hakkında konuşan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Onur HASDEDEOĞLU, İstiklal Marşımızın dünyanın en anlamlı marşı olduğunun altını çizdi. HASDEDEOĞLU: “Maarif Vekâleti (Milli Eğitim Bakanlığı) memleketin bütün şairlerini milli marşın yazılması için davet eder. Bunun üzerine her taraftan güzel şiirler gelmeye başlar. Sonunda 724 parça şiir gelir. Gelen şiirler incelenir. Fakat hiç biri istenilen ölçüde değildir. Mehmet Akif ERSOY para verilecek diye yarışmaya katılmamıştır. Zamanın Maarif Vekili Hamdullah Suphi, Akif’i ikna ederek İstiklâl Marşı’nı yazmıştır.” dedi.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şerife UZUN da yaptığı sunumla  “Mehmet Akif ERSOY’un Hayatı ve Edebi Kişiliği”ni katılımcılara anlattı. Milli Mücadelenin Manevi Lideri ERSOY’un edebi kişiliğinin yanında ayrıca sosyal aktivitelerde de başarılı olduğunu söyleyen UZUN, Akif’in aile hayatı ve iş hayatı gibi konularda da bilgi verdi. Ayrıca UZUN: “ERSOY’un dikkatini çeken huşulardan bir tanesi de İslam ülkelerinin maddi donanım ve düşünce bakımından Batı karşısındaki zayıflığıdır. Akif’in düşünce sistemi de bu iki yapı arasındaki farklığının büyük olmasından kaynaklanıyor. Bu eksikliğin Batı’daki ilmin, fennin alınmasıyla giderilebileceğini söylüyordu.” dedi.

Rektörümüz AYDIN’ın panelistlere hediyelerini takdim etmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle panel sona erdi.