Üniversitemiz ile Reis Gıda A.Ş. arasında Taşköprü sarımsağının yetiştirme dönemindeki önemli problemlerinin çözüm yollarının araştırılması ve bilimsel yöntemler ışığında doğru bir şekilde üretim yapılmasını sağlamak amacıyla protokol imzalandı.

5 Mart 2014 Çarşamba günü Rektörlük makamında düzenlenen protokol törenine Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, Reis Gıda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet REİS ve eşi, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN, Prof. Dr. Sezgin AYAN ile Prof. Dr. Ömer ATALAR, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Ömer KÜÇÜK, Reis Gıda A.Ş. Müdürü Tuncay KENDİROĞLU, Taşköprü MYO Öğretim Görevlileri Cihan CILBIROĞLU, Atilla HEPKORUCU ve Kemal EYÜPOĞLU katıldı.

İmza töreni öncesi yapılan toplantıda; imzalanacak protokolün, ülkemizde bu alanda yapılan ilk bilimsel çalışma olma özelliği yanında, Üniversite-sanayi işbirliğine örnek olmasının ayrı bir önem taşıdığı vurgulandı.

İki yıl süre ile yapılacak olan bilimsel çalışma Üniversitemiz Taşköprü Meslek Yüksekokulu Organik Tarım Programı Öğr. Gör. CİHAN CILBIRCIOĞLU tarafından koordine edilecek. Yapılan işbirliğinde Üniversitemiz akademik uzman personel desteği ve bilimsel alt yapı ile projeyi yürütürken Reis Gıda A.Ş. 1000 m2’lik deneme arazisi, tohumluk sarımsak, insektisit gibi ekipman ve malzeme desteği sağlayacak.

İmzalanan protokol çerçevesinde yapılacak çalışmalar sonucunda sarımsağın kalitesinin yükseltilerek verimin artırılması planlanıyor. Protokol Ülkemizde bu alanda yapılan ilk bilimsel çalışma özelliği taşıdığından sarımsak yetiştiriciliğinde zararlılarla mücadele konusunda yöntemler geliştirilmesi ve üreticisine ürün kaybını önleme ve dayanıklılığın artırılması noktasında katkı sağlaması hedefleniyor.

Reis Gıda ile imzalanan protokol töreni sırasında konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN: “Kastamonu Üniversitesi ve Reis Gıda A.Ş arasında ilmi çalışmalarla alakalı bir protokol imzalamak üzere toplandık. Tabii bu çalışmaların bir de ürünü, mahsulü olacaktır. Bütün bilimsel çalışmaların neticede bir ürünü olmak mecburiyetindedir. Taşköprü Meslek Yüksekokulumuzun bünyesinde organik tarım programımız var. İlerleyen zamanlarda çalışmaları detaylandırırken mühendislik fakültemizden de faydalanacağız. Bu gün bir başlangıç yapacağız. Çalışmalar Taşköprü sarımsağımız, beyaz altınımız ile alakalı olacak. Bu hususta inşallah genetiği korunmak suretiyle Taşköprü sarımsağımızı hem daha dayanıklı hem daha kaliteli üreteceğiz.  Taşköprü MYO bizim başlangıcı yapacak birimlerimiz arasında.  

Böyle bir düşünce için öncelikle Reis Gıda A.Ş’ye başta Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mehmet REİS ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz. İnşallah hayırlı bir başlangıç olur, Taşköprü, Kastamonu ve memleketimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Reis Gıda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet REİS de imza töreni öncesi yaptığı konuşmasında: “Reis Gıda’ya ait 1.000 metrekare deneme ekim alanında, 2014-2016 yıllarını kapsayan 2 yıl boyunca; sarımsak bitkisinde bulunan zararlı ve yararlı akar türlerinin belirlenmesi çalışması yapılacaktır.

Sarımsakta, %40’lara varan ürün kaybına neden olan zararlı akarlar ile mücadele yöntemlerinin geliştirilmesi sağlanacaktır.

Ayrıca, Taşköprü sarımsağında akarlarla ilgili ilaç ruhsatlandırmalarının yapılması ve bunun yanında tohum tescilinin gerçekleştirilmesi gibi çalışmalar vardır.

Kendine has lezzeti ve yoğun aroması ile dünyada eşi olmayan Taşköprü Sarımsağının; standardı korunarak, gelecek nesillere aktarılmasını ve en üstün kalitede sağlıklı ürünler üreterek, iç pazar ve ihracatta artışı hedefliyoruz. İyi Tarım Uygulamalarına göre üretimin nasıl yapıldığı ve fayda sağladığı gibi bilgileri üreticilerimize aktararak üreticimizi teşvik ediyoruz ve İyi Tarım Uygulamalarının yaygınlaşmasını amaçlıyoruz.

Çevreye duyarlı; insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen doğal kaynaklar korunarak yapılan ‘İyi Tarım Uygulamalarının’ yaşanabilecek bir dünya için gerekli olduğuna inanıyoruz. Protokol imza törenimizin ülkemize ve Kastamonu’ya hayırlı olmasını diliyorum” dedi.