Üniversitemiz bugüne kadar yapmış olduğu yoğun yurt dışı çalışmaları neticesinde 45 Yükseköğretim Kurumu ile ikili protokol imzaladı.

20 Şubat 2014 tarihinde protokol imzaladığımız Kazakistan Cumhuriyeti Muhammed Dulati Devlet Üniversitesi’nden 12 yüksek lisans öğrencisine Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN tarafından Eğitim Sertifikası verildi.

Rektörümüz AYDIN tarafından makamında kabul edilen yüksek lisans öğrencileri gerek Kastamonu gerekse Üniversitemiz personelinin kendilerine olan yakın ilgilerinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Oldukça iyi şartlarda eğitim veren Üniversitemizi yerinde görmelerinin kendilerini heyecanlandırdığını ve Üniversitemizde öğrenim görmeyi çok arzu ettiklerini ifade eden öğrenciler şehrimizi de çok beğendiklerini belirttiler.

Rektörümüz AYDIN: “Geçen aylarda Kazakistan ziyaretinde bulunduğunu, ata yurdunda dolaşıp havasını teneffüs etmenin kendisini heyecanlandırdığını ve öğrencilerle ortak duyguları paylaştığını ifade etti.

AYDIN: “Orta Asya bizlerin ata yurdu, burası da ana yurdu. Sizleri ana yurdumuzda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi Türkiye sizin memleketiniz, Kastamonu da evinizdir. İnşallah evinizde mutlu olursunuz. Sizler bizim çocuklarımızsınız. Bizler Kastamonu Üniversitesi olarak ilimizde Türk Cumhuriyetleri ile ortak projeler yürütmek suretiyle din, dil ve tarih birlikteliğimizi bu merkezde hayata geçirerek ortak bir dil ve tarih yazmanın gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Rektörümüz AYDIN ayrıca ziyaretine gelen öğrencilerine, bundan sonraki öğrenim hayatları için Üniversitemizin bütün imkanlarını rahatlıkları kullanabileceklerini belirtti.

Ziyaretin sonunda Rektörümüz AYDIN öğrencilere “Eğitim Sertifika”larını verirken; Kazakistanlı öğrenciler de Rektörümüze 2000 yıllık tarihi şehir Taraz’ı anlatan bir kitap hediye ettiler.

Öğrencilerin Rektörümüz AYDIN’ı ziyareti sırasında Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN, Prof. Dr. Sezgin AYAN ve Prof. Dr. Ömer ATALAR ile Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Hacı Ahmet ŞİMŞEK de hazır bulundular.