Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın 11 Mart 2018 Pazar günü İstanbul’da Esenler Kültür Merkezi'nde Cide Dernekler Federasyonu (CİDEFED) ev sahipliğinde tertiplenen ‘2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’ tanıtım toplantısına iştirak etti.

Moderatörlüğünü Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın yaptığı toplantıya konuşmacı olarak Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü, Murat Demir, Av. Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan, Türksoy Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Kastamonulu iş adamları ve dernek yöneticileri katıldı.

Türk Dünyası Kültür Başkenti olmanın önemine değinen Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın programda yaptığı konuşmada, ''Kastamonu,  Dünyada nüfusu 325 milyon olan Türk Dünyası'nın bu yıl Kültür Başkenti. Bu çok ehemmiyet arz eden bir konudur. Kastamonu Kültür Başkenti olma fırsatını bir daha ne zaman yakalar onu bilmiyoruz. Biz bunun ne kadar farkındayız? Farkında olma fırsatı da bir kere geliyor. Onun için bu sene Kültür Başkentliğinin kıymetini bilmemiz lazım. Hepimizin bu tanıtmada rol alması lazım'' dedi.

Program protokol konuşmaları ile devam etti. Toplantıda kültür başkentliği kapsamında yıl içerisinde yapılacak faaliyetler katılımcılara anlatıldı. Programda ayrıca katılımcılar ile birlikte 'Kültür Başkentine Giden Yolda Kastamonu' isimli fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.