Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi, Azerbaycan Turizm ve İşletme Üniversitesi  ve Üniversitemizin iştiraki ile düzenlenen “II. Milletlerarası Azerbaycan-Türkiye Münasebetleri” sempozyumunun açılış töreni  Azerbaycan Devlet Pedegoloji Üniversitesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Sempozyumunun açılış törenine Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Azerbaycan Devlet Pedegoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cafer Caferov, Azerbaycan Turizm ve Menecment Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. İlham Medetov, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü Temsilcileri, Akademisyenler, Öğrenciler  ile Basın mensupları katıldı.

Açılış programı Azerbaycan’da bulunan Azerbaycan ve Türkiye şehitliği ziyareti ile başladı. Oradan Azerbaycan Devlet Pedegoloji Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen II. Milletlerarası Azerbaycan-Türkiye Münasebetleri Sempozyumunun açılış programında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın;   Öncelikle Kastamonu Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi, Azerbaycan Turizm ve Menecment Üniversitesinin müşterek tertip ettiği II. Milletlerarası Azerbaycan-Türkiye Münasebetleri Sempozyumu vesilesiyle siz değerli dostları selamlıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Kastamonu’dan ve Türkiye’den selamlar, sevgiler getirdim. Bu manalı faaliyette bizimle birlikte olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum.

“Bir millet, iki devlet” olarak vasıflandırılan Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyetleri arasındaki karşılıklı münasebetler derin tarihî köklere dayanmaktadır. Bu hususları dikkate alan Üniversitemiz ile Azerbaycan Turizm ve Menecment Üniversitesi iki ülke arasındaki münasebetleri çeşitli yönleriyle ele almak için milletlerarası sempozyumlar tertip etme kararı almıştır. Bilindiği üzere bu sempozyumların ilki 12-14 Mayıs 2016 tarihleri arasında Üniversitemizin ev sahipliğinde Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü kılavuzluğunda Kastamonu’da yapılmıştır.

Bu gibi ilmî toplantıları tertip etmekteki asıl gaye, iki ülke münasebetlerinin inkişafı için yapılabilecekler hususunda fikir alışverişi yapmak ve bir yol haritası belirlemektir. Münasebetleri bütün cihetleri ve ayrıntılarıyla danışmak ve ortak hareket ederek iki ülkenin inkişafına ve istikbaline fayda getirecek işler yapmaktır.

Biz biliyoruz ki gelişmiş ve kudretli bir Türk Dünyası; müreffeh, huzurlu bir İslam Dünyası’na da kılavuzluk yapabilir. Gelişmiş ve birlik içinde bir Türk Dünyası huzurlu bir dünya demektir. Bütün beraberlikler önce kardeşler arasında başlar ve yaygınlaşır. Bu sebeple kuvvetlerimizi birleştirmemiz, tecrübelerimizi paylaşmamız ve planlarımızı beraber yapmamız gereklidir. Bu birliğin her sahada inkişafı için her koldan mücadele etmek ve Gaspıralı’nın dediği gibi dilde, fikirde ve işte birliği temin etmek şarttır. Hep söylediğimiz bir şey var, ortak tarihi yazıp müfredat haline getirip bunları çocuklarımıza bunları okutmalıyız. Bütün Türk tarihini yazmalı ve bunu ciddi manada hayata geçirmeliyiz. Çocuklarımızı bu tarihle büyütmez iseniz dili, kültürü ayrı gösterirseniz ayrı milletler haline geliyorsunuz. Kırgız, Kazak’tan kendini ayrı görebiliyor çünkü zamanında ayırdılar. Biz tarihimizi bütün olarak yazmazsak bütünleşme sözde kalacaktır.

Bizler Üniversitelerimiz, ülkemize, Türk ve İslam dünyasına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bundan sonrada bu ve buna benzer çalışmalarımız Devletimizin belirlediği 2023, 2053, 2071 hedeflerine muvafık bir biçimde siz kardeşlerimizin de desteği ve katkısıyla devam edecektir. Son olarak şunu ifade etmek isterim ki soyu, atası, dini, dili, tarihi ve kültürü bir olan milletin mensupları ve her ferdi birbirinin canı olan büyük milletin evlatları olarak ortak ve aydınlık geleceğimizin inşası yolunda bizler elimizden geleni yapmaya her daim çalışacağız.

Bu ilmi faaliyetin tertip edilmesi ile Hürmetli Rektörümüz Prof. Dr. Cafer Caferov ve Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesine, Hürmetli Rektörümüz Doç. Dr. İlham Medetov ve Azerbaycan Turizm ve Menecment Üniversitesine, bizleri siz gönül dostlarıyla ata topraklarında bir araya getirdikleri için teşekkür ediyoruz. Üniversitemiz çalışanlarına, emeği geçen ve destek veren müessese ve kuruluşlara ve Türkistan coğrafyasının farklı şehirlerinden iştirak eden akademisyenlerimize, bizleri kırmayıp faaliyetimizi teşrif eden Hürmetli Büyükelçimiz Erkan Özoral’a, protokol üyelerine ve bütün iştirakçilere teşekkür ediyorum. Sempozyumun Başta Türkistan coğrafyası olmak üzere bütün dünya ilmine fayda temin etmesini ve hayırlar getirmesini diliyor, nice güzel faaliyetlerde tekrar tekrar bir araya gelmeyi temenni ediyor, hürmet, muhabbet ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Açılış programında konuşan Türkiye Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycan ve Türkiye halklarının birbirlerine karşı büyük sevgi duyduğunu, ilişkilerde elde edilen temel itici gücün de bu iki halkın kalplerinin aynı vurmasından kaynaklandığını belirtti. Konuşmasının devamında Özoral, iki ülkenin iç içe olmasına rağmen ilişkilerde belli bir derinliğe ulaşılmadığına dikkati çekerek, "Oysaki geçmişimizin ortak yönlerini çok iyi araştırmamız ve yeni nesillere çok iyi biçimde anlatmamız lazım. Yoksa bizim tarihimizi başkaları kendi istedikleri gibi yazmaya kalkar." diye konuştu.

İki gün sürecek sempozyuma TRT,AA ve Azerbaycan basını yoğun ilgi gösterdi. Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın Azerbaycan Halk gazetesine röportaj verdi. Sempozyumda  "Çağdaş Azerbaycan ve Türkiye ilişkileri", "Safevi-Osmanlı ilişkileri", "Toplumsal düşünce ve şahsiyetler", "Kültürel ilişkiler" ile "Din ve tarikat" başlıklı panellerde 84 sunum yapıldı.

Açılış programı açılış konuşmaları ve hediye takdimlerinin ardından son buldu.

Sempozyumun açılış töreninin ardından Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; Büyükelçi Erkan Özoral’ı, ziyaret etti. Ziyarette yapılabilecek işbirlikleri ve geleceğe yönelik yapılabilecek ortak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü İbrahim Yıldız’ı ziyaret eden Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın enstitünün çalışmaları hakkında bilgi aldı ve Üniversitemiz ile yapılan ortak projelerin geliştirilmesi ve ileride yapılabilecek projeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Azerbaycan Turizm ve Menecment Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. İlham Medetov ile bir araya gelen Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın  yaptığı ziyarette öğrenci değişimi, iki Üniversite yapıla bilinecek ortak projeler ile çift diploma konusunu görüştü.

Ziyaretler hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü