Üniversitemiz Tıp Fakültesi’ne 2017-2018 Akademik Yılı için 60’ı Türk, 30 yabancı uyruklu toplam 90 öğrenci kabul edileceğine dair Yüksek Öğretim Kurulu’nca onay verilmesi sebebiyle Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın 23 Mayıs 2017 tarihinde Üniversitemiz Rektörlük Binasında düzenlenen bir basın toplantısı ile Basın Mensuplarıyla bir araya geldi.

Yapılan Basın toplantısında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “İnşallah bu sene kendi Üniversitemizin Tıp Fakültesine 90 öğrenci alarak eğitim- öğretime başlamış olacağız. Öğretim üyesi bakımından henüz daha kadromuzu tamamlamadığımız ve alt yapı itibari ile inşallah önümüzdeki yıl içerisinde tamamlamak maksadıyla yola çıktığımız için gençlerimiz ilk iki yıl Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde öğrenim görecek. Muhtemelen 3. Sınıf Onkoloji eğitimlerini de Ankara’da yaparlar. 4. Sınıftan itibaren 6. Sınıfa kadar olan hastane kısmını da Kastamonu’da yaparlar. 2 sene içinde Tıp Fakültemiz 1. Sınıfı da Kastamonu’da okutacak seviyede olur.

Şu anda Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde3 Profesör, 1 Doçent, 2 Yardımcı Doçent ve diğerleri de Uzman, Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi olmak üzere 10 akademisyen kadrosu bulunduğunun altını çizen Rektörümüz Aydın, 8’i Genel Hizmetlerden, 15’i Sağlık Hizmetlerinden 4 tanesi de Teknik Hizmetlerde olmak üzere 37 İdari personelin mevcut olduğunu söyledi. “Tıp Fakültemiz için en önemli kriterlerden birisi tıbbi yeterliliktir. İşlemleri devam eden 1 Profesör, 1 Doçent, 5 Yardımcı Doçent kadrosunda olmak üzere gerekli ilanlar verildi.” Diyen Rektör Aydın, Akademisyen alım süreci devam eden 7 akademisyenin de yakın zamanda Üniversitemiz kadrosuna dâhil olacağının müjdesini verdi.

“Kastamonu Üniversitesi olarak Sağlık bakanlığı ile Hastanelerimizi afiliye ederek beraber çalışma yoluna girdik. 2 gün evvel Sayın Bakanımız ile bir telefon görüşmesinde tekrar bilgileri tazeledik. İşlemler tamamlandıktan sonra bir protokol imzalayacağız. Bu manada Kastamonu’daki Devlet Hastaneleri ve Üniversitemize ait olan kısımlar ile birlikte Hastane olarak çalışacağız. Bizim akademisyenlerimiz de afiliye olacak.” diyen Rektörümüz Aydın, Tıp Fakültesi binalarının inşaatıyla alakalı alt yapı çalışmalarının başladığını, yakın zamanda Tıp Fakültesinin Morfoloji, Laboratuvar binası en başta olmak üzere inşaatların başlayacağını vurguladı.

Rektör Aydın, konuşmasını “2018 yılının sonunda bütün binalarımızı hizmete sokmak için çabalıyoruz. Muhtemelen kendi hastanemizi Üniversite olarak biz yapacağız ve bütün binalarımız tamamlayacağız” cümleleriyle noktaladı.