Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın yapım safhası devam eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin Devrakani İlçemizde yaptırdığı Meslek Yüksekokulu binasını incelemek ve fikir alışverişinde bulunmak amacıyla 17 Mayıs 2017 tarihinde Devrakani ilçesine ziyarette bulundu.

İncelemeye Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Devrakani Kaymakam Ekrem Çeçen, Devrekani Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Prof. Dr. Ayhan Biber, Devrakani Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sefa Pekol, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına temsilciler, Kastamonu Ticaret ve Odası adına Feyyaz Pattabanoğlu, ile Akademik ve İdari Personelimiz katıldı.
Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz bildiğiniz Devrekani Meslek Yüksekokulumuza bir bina yapma taahhüdünde bulunmuştur ve imzaladığımız protokol ile binayı yaptırmak üzere yola çıkmıştık. İnşallah yakında da teslim etmek üzere bu inşaatı yaptırmıştır.

Biz bugün hem binayı görelim hem de ufak tefek eksik yapılabilecek şeyler var ise bunları beraber konuşalım istişare edelim diye buradayız. Tabii ilçemizde sağ olsunlar Sayın Kaymakamımız, Sayın Belediye Başkanımız, Dernek Başkanımız, Yüksekokul Müdürümüz hep beraber yine Odalar Borsalar Birliğinden bir temsilci, Kastamonu Ticaret Sanayi Odamızdan temsilciler buradalar.

380 e yakın öğrencimizin tahsil gördüğü 3 bölümümüz var. Bu bölümlerden bir tanesi Devrekani Medya İletişim bölümü, Bir tane Radyosu var. Birçok üniversitemiz radyosunu sattı. Tabii bu bölümlerimize ek olarak büro yönetimi var medya iletişim, insan kaynakları bölümlerimiz faal. Şimdi bu binamız ile yurt binamız tamamlandıktan sonra bu 1000-1200 talebe alabilecek kapasiteye sahip olacağız. Bunun dörtte biri kadar bir yurt olsa bizi idare eder çünkü geriye kalanı zaten şehirde değişik şekillerde barınmayı hallediyorlar.

Bizim için önceliğimiz birinci sınıftakileri özellikle yurda yerleştirebilmektir. Bu yüzden şöyle 400-500 kişilik bir yurt olursa biz buranın kapasitesini inşallah 1000’in üzerine çıkarırız. Diğer bölümlerini de aktif hale getiririz. Kurduğumuz bazı bölümler var; Süt Üretimi ve Teknolojisi, Büyükbaş-Küçükbaş Hayvancılık gibi bölümler var ama ziraata ait bölümler son zamanlarda Türkiye’de çok tercih edilmiyor. Biz buraya daha popüler ve tatbikî istihdam alanı olan bölümleri kurarak devam edeceğiz. Ama Türkiye genelinde bir durum var. Şu anda Yükseköğretim Camiası ve Yüksek Öğretim Kurulu da bunu dikkate alıyor. Ziraatla alakalı bölümler 4 yıllıkları da 2 yıllıkları da tercih alamıyor. Bunun da temel sebebi istihdam. Şimdilik bu bölümleri teklif etsek bile Yükseköğretim Kurumu sıcak bakmaz. O bölümler şimdilik aktif olmayacaklar ama diğer bölümleri aktif hale getireceğiz. Bu ilerleyen zamanda tabi ki değişecektir. Ziraatla alakalı bölümlerin önündeki bazı engeller kalktığı zaman, tercih de yeterince olduğu zaman ziraatla ilgili bölümler de aktif hale gelecektir.” dedi.

Devrakani Kaymakamı Ekrem Çeçen konuşmalarında; “İnşallah, Devrekani’mize yapılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile yapılan protokol sonucunda bitme aşamasına gelen okulumuzun ilçemize hayırlı olmasını diliyoruz. İnşallah umudumuz diğer bölümlerin de yurt yapıldıktan sonra açılması yönünde. O konuda Rektörümüzle olan istişarelerimiz devam ediyor. Bildiğiniz üzere Doğalgaz çalışmaları başladı. Doğalgazın gelmesiyle yapılaşma da arttı. Bu bağlamda yurt yapımına yönelik özel firmalar tarafından girişimler var. İnşallah o konuda sıkıntıları aşacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

Devrakani Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu; “Bundan yaklaşık üç-dört yıl öncesinden başlayan serüvenin sonuna geldik. Tabii ki fiziki binanın bitmesi her şeyin bitmesi manasına gelmiyor. Öğrenci sayısını artırmanın önündeki en önemli koşul, yurt konusudur. Yurt konusunda da özel sektörle irtibatımız devam ediyor. Bir kaç konuda somut adımlar atmış bulunuyoruz. Bu noktaya gelmesinde başta Türkiye Odalar Birliği Başkanımız olmak üzere değerli Rektörümüze, Kastamonu Üniversitemize, Milletvekillerimize ve tüm emeği geçenlere ben şükranlarımı sunuyorum. İlçemizin geleceği tamamen bu okula bağlıdır. Sanayisi olmayan bir ilçenin, küçük taşra ilçelerinin elindeki en büyük veri üniversiteye bağlı yüksekokullar veya fakültelerdir. Bu konuda değerli Rektörümüz katkı verdiği sürece ilerde ilçemizi güzel şeyler bekliyor diyebilirim. İlçemiz 5500 nüfusuna sahip bir ilçe. Kastamonu Merkez’e en yakın ilçedir. Bu yönden şu ana kadar gelişme düzeyinde yeterli ivmeyi gösteremedi. Çünkü herkes ihtiyacını yanı başımızdaki vilayette görmek istiyor. O yönden buraya sosyal imkânlarla ilgili yatırım yapmakta zorluk çekiyoruz. Ama ben diyorum ki Kastamonu’daki potansiyel dolmak üzere. İnşallah en yakın cazibe merkezi yakın ilçeler olacak. Yani Devrekâni ilçemiz gibi, Daday, Taşköprü ilçemiz gibi Kastamonu’nun çevresindeki ilçeler belki bir avantaj olacak diye düşünüyorum. Şu ana kadar zorlamamıza rağmen yatırım yaptırmakta çok zorluk çektik. Memurlarımızın yüzde 80’i Kastamonu da ikamet ediyor. Öğrencilerimizin büyük bir çoğunluğu gelip gidiyor. İnşallah bu okulun yapılmasıyla hızlı bir şekilde sonuca ulaşmak için de elimizden geleni yapacağız.” dedi.