Üniversitemizde 4 Mayıs Perşembe günü Bilgehan Bilgili Konferans Salonu’nda ‘Yaşayanın Dilinden 27 Mayıs ve Darbeler Tarihi’ konulu konferans düzenlendi.

Programa Kastamonu Vali Yardımcısı Şenol Kaya, Kastamonu Belediyesi Başkan Vekili Eşref Can,  Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcılarımız, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Prof. Dr. Sezgin Ayan, Kamu Kurum ve Kuruşları Amirleri, Üniversitemizin Akademik ve İdari Personeli İle birlikte öğrencilerde katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Tarihimizin iyi tarafını anlattıkça iyi oluyor. Birde acı taraflarını anlatmanın zaman zaman bizlere faydalı olacağını düşündüğümüz için böyle bir konferansı organize etik. Hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Teşekkür ediyoruz. “ dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan Rasim Cinisli, siyaset ve darbe kavramını açıklayarak, darbelerin siyasi bir olay olduğunu belirtti. Siyasetin önemli bir kavram olduğuna değinen Cinisli, siyaset kavramının kimisine göre çıkar kavgası, kimisine göre ise halka ve Hakk’a hizmet etmenin yolu olduğunu kaydederek siyasetin anlamını değiştirip hedefinden uzaklaştıranları eleştirdi. 27 Mayıs 1960 Darbesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi olduğunu ifade eden eski Milli Türk Talebe Birliği Başkanı Rasim Cinisli 1960 darbesini anlatarak, darbeyi ordu içindeki gizli unsurların ve dış mihrakların yaptığını vurguladı.  Darbe döneminde yüzlerce öğrencinin öldürüldüğünü beyan eden Rasim Cinisli, ‘Gençlerimizin yaşı genç sorumluluğu büyük.’ dedi.

Konferans, plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.