Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Arapça Aşıkları Öğrenci Topluluğunun organizatörlüğünde 28 Nisan Cuma günü Ahmed Yesevi Konferans salonunda Arapça Bilgi Yarışması düzenlendi.

Yarışmaya, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Kastamonu İl Müftüsü Osman Aydın, Kamu Kurum ve Kuruluşları Amirleri, Akademik ve İdari Personel ve öğrenciler katıldı.

Yarışmaya hakem olarak katılan Kastamonu il Müftüsü Osman Aydın, Günün anlam ve önemine değinerek, yapılan etkinliklerden memnun olduğunu belirtti. Yarışmaya katılan herkesin kazanacağını vurguladı ve Arapça dilinin önemine değinerek, Kur’an İlimlerinin Hadis İlimlerinin ve Dini İlimlerin anahtarı olan Arapçayı en güzel bir şekilde öğrendiğimizi burada gördük.” Dedi. Kastamonu İl Müftüsü Osman Aydın programda emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Rektör Yardımcımız ve aynı zamanda İlahiyat Fakültesi Dekanı Ali Rafet Özkan ise, Arapça Âşıklarının manevi anlamını açıkladı. Arapça dilinin ilahiyat ile bağlantısını değinerek “Arapça malumunuz ilahiyatın temel kaynak dillerinden birisidir. Ama yıllarca yanlış yöntem ve metotlarla yanlış uygulamalarla çok rahat konuşmamız gereken bir dilin yabancısı haline getirildik. İnşallah değerli hocalarımızla bu problemi aşacağımızı umut ediyorum.” dedi. Peygamber Efendimizin hadisinden örnekler vererek farklı bir dile sahip olanın önemini ve kültür paylaşımının faydalarına değinen Özkan teşekkür konuşmasının ardından. sözlerine son verdi.

 

Açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, “İlahiyat fakültemizin ilk yarışması oluyor. Böyle bir projeyi düşünüp hayatı geçirdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Müftü Beyde sağ olsun bizi kırmadı geldi.  Hakem olarak geldi. İnşallah hakemliğinden de faydalanırız. Teşekkür ediyoruz kendilerine. İlahiyat Fakültemiz bizim için kuruluşundan itibaren hayalleri büyük olan fakültemiz. Kastamonu tarihinde ulemanın merkezi olarak bilinen vilayetlerimizden bir tanesidir. İlahiyat fakültesini kurarken de bu maksatla kurduk. İnşallah tarihine layık bir gelecek tesis edilir diye kurduk. Sizler bize o ışığı gösterdiniz sizlere teşekkür ediyoruz sağ olun. İnşallah Kastamonu uleması gelecekte sizlerden yetişecektir. Hocalarımız yetiştirecektir. Fakültemizin inşası için gayret gösteriyoruz. Aksamlar oldu. Camimizde en kısa zamanda bitecektir. Sizlere tekrar çok teşekkür ediyor ve tebrik ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun hepinize başarılar diliyorum. Sağ olun.

 Program bilgi yarışması ile devam etti. 

 

 

Yarışma Kazananları: 

 

 1. İlahiyat Fakültesi 1/A sınıfı  (1. Öğretim), 

 

2. İlahiyat Fakültesi 2/C sınıfı Hazırlıksız  (1. Öğretim)

 

3. İlahiyat Fakültesi 2/A sınıfı Hazırlıklı  (2. Öğretim)

 

 

 

 Şiir Dalında 

 

  1. İlahiyat Fakültesi 1B Sema Konuk   (Birinci Öğretim)

 

 2. İlahiyat Fakültesi 2B Faruk Kartal   (Birinci Öğretim)

 

  3. İlahiyat Fakültesi 2A Emre Yiğit   (Birinci Öğretim)

 

 

 

 Hutbe Dalında

 

   1. İlahiyat Fakültesi 2C Salih Dartılmak   (Birinci Öğretim)

 

  2. İlahiyat Fakültesi 2A Mehmet Ulaş Şen  (Birinci Öğretim)

 

  3. İlahiyat Fakültesi 1A Abdulahed Sadila  (Birinci Öğretim)