Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Ibragim Djunusov ve Kırgızistan Cumhuriyeti Ataşesi Saltanat Dzhumabekova 31 Mart 2017 tarihinde yapılacak olan “Kırgız Kültür Günleri” ve “Yusuf Has Hacip Kırgız-Türk İlişkileri Araştırma ve Uygulama Merkezi” açılışı öncesi Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaret esnasında konuşan Rektörümüz Aydın, “Kırgızistan’ın çok muhterem Ankara Büyükelçisi, dostumuz, kardeşimiz Kastamonumuzu ikinci defa teşrif ettiler. Kendileri de söyledi birinci Programımızı beraber yapmıştık ve Türkiye’deki Kırgızistan ile alakalı en büyük faaliyetiydi. Beraberce icra etmiştik. İnşallah devamı geliyor ve gelecek de. Kırgızistan deyince biz ayrı bir heyecan duyuyoruz. Türk Cumhuriyetleri deyince ayrı bir heyecan duyuyoruz. Kırgızistanımız daima bizim göz bebeğimizdir. Bu çerçevede ismini her duyduğumuzda yüreğimiz titrer. Kırgızistanlı kardeşlerimizi de daima kendimiz olarak görürüz. Ayrı bir kardeşliğimiz ve dostluğumuz gelişti ve İnşallah ilelebet görüşeceğiz, çalışacağız, beraber yürüyeceğiz. Bu işleri arasında bize zaman ayırdılar kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu arada Rus Büyükelçisinin öldürüldüğü gün büyükelçimiz de yara almış. Kendilerine tekrar geçmiş olsun diyoruz. Allah bir daha göstermesin, şifalar diliyoruz. Atlatmış ama ufak tefek izleri var İnşallah tamamen sağlığına kavuşur. Bir daha da böyle elim hadiselerle karşılaşmayız. Fedakârlıkları var bu da bir hakikat o fedakârlıklarından ötürü de kendilerini tebrik ediyoruz. Yarın beraberce Üniversitemizde açacağımız “Yusuf Has Hacip Kırgız-Türk İlişkileri Araştırma ve Uygulama Merkezi” de hayırlı uğurlu olacaktır. Tekrar teşekkür ediyoruz. ” dedi.

Büyükelçi Prof. Dr. Ibragim Djunusov da “Öncelikle ben Kırgızistan Cumhuriyeti Türkiye Ankara Büyükelçisi olarak atandıktan sonra en büyük faaliyetimi Kastamonu Üniversitesi ile beraber başladım. Sempozyum etkinliğinde Sayın dostum, Sayın Rektörümü tanıdım. Dost olduğumuz için öncelikle etkinliklerimize Kastamonu Üniversites’inde başladım. Kastamonu Üniversitesi’nin benim için ayrı bir yeri vardır. Kırgızlarda bir söz vardır; “Eğer milleti sevmek istiyorsan milletin toprağını sev eğer toprağını, vatanını, milletini sevmek istiyorsan milletini sev onunla dost ol.” Dolayışı ile biz Kırgız Milleti olarak dost milletiz, kardeş milletiz. Sizin vatanınız bizim vatanımız kadar kutsaldır, değerlidir. Günümüzde ben Kastamonu deyince, Kastamonu sözünü duyunca Kastamonu Üniversitesi’ni hatırlıyorum, Kastamonu Üniversitesi’ni anıyorum. Ne zaman Kastamonu sözü geçse bir yerde ben Rektörümüzü hatırlıyorum, Üniversitemizi hatırlıyorum.” dedi.

Ziyaret, Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Ibragim Djunusov’un Üniversitemiz Şeref Defterini imzalaması ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu.