Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde faaliyetlerini devam ettiren Türk Halk Bilimi Topluluğu tarafından düzenlenen "Aşıklar Günü" Programı 23 Mart 2017'de Üniversitemiz Ahmet Yesevi Konferans Salonu'nda yapıldı. Programa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Eşref Can, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Türk Halk Bilimi Topluluğu Başkanı Zerrin Tavukçu “Biliyoruz ki geçmişini tanımayan toplumlar geleceğe sağlam adımlarla yürüyemez. Köklü ve zengin kültürümüzün güzelliklerini fark etmek, sevmek ve sevdirmek, kültürümüzü gelecek nesillere taşıyarak sürekliliğini sağlamak büyük önem arz etmektedir. Bizler de bu bilinçle çıktığımız yolda birtakım faaliyetler gerçekleştirdik. En önemlisi de Rektörümüzün desteğiyle, Türk Halk Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte kurmaya çalıştığımız “Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi”dir. Köy oyunları oynayabileceği, kısaca her yaştan kimselerin kendi geçmişinden bir iz bulabileceği yaşayan müze haline gelecektir. Bizler şu an müzemizde uygulananlarımıza başlamış bulunuyoruz. Masallar anlatıyor, Karagöz oynatıyor, topaç çeviriyoruz. Gelenek ve göreneklerimizin hatırlanması, yaşatılması adına etkinlikleri devam ettirmek gayesindeyiz. Sözlerime son verirken müzemizin açılmasında ve Âşıklar Günü etkinliğimizin düzenlenmesinde desteklerini esirgemeyen Saygıdeğer Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın'a, özellikle müzemizin hazırlanmasında yoğun mesai harcayan danışmanımız Sayın Yrd. Doç. Dr. Gülten Küçükbasmacı'ya, Topluluğun kurulmasında ve faaliyetlerin yapılmasında emek sarf eden Türk Halk Bilimi Topluluğu Kurucu Başkanı Kahraman Şahanoğlu ve yönetimindeki arkadaşlarıma, yine müzemizin hazırlanmasında gecesini gündüzüne katan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 4.sınıf öğrencilerine kısaca emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Programa katılan Aşık Kul Nuri, Aşık Rahim Sağlam, Aşık İhsan Yavuzer, Murat Piroğlu, “Aşıklık” geleneği olan “Merhabalaşma”, “Hatırlatma”, “Tekellüm”, “Atışma”  fasıllarını sergilediler.

Kapanış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın “Milli kültürümüzün bir parçası, hassas parçası, zayıflatılmaması lazım gelen “Âşık kültürümüzü” yaşattıkları ve icra ettikleri için âşıklarımız İhsan Yavuzer, Kul Nuri ve Rahim Sağlam üstatlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bize çok güzel bir gün yaşattılar, sağ olsunlar ve Allah ömürlerine ömür katsın. Milli kültürümüzün yaşaması ve yaşatılmasında gençlerimize çok büyük roller düşmektedir. Bu kültürün yaşatılmasında sizlerin alakası olduğu müddetçe inşallah biz âşıklarımızı burada misafir etmeyi ve sizlere hitap etmesini arzu ediyoruz. Âşıklar umumiyetle Doğu Anadolu’dan, Erzurum Kars ve Gümüşhane’den bazen de Toroslardan çıkar. Tabi şartların verdiği tarihteki seyir esnasında yaşananların verdiği acılar ve birçok hatıranın da bunda rolü vardır. İnsanımızın genlerinde de âşık kültürü vardır. Kastamonu da Osmanlı ve Selçuklu şehridir. Siz âşıklara da çok yakışan bir şehirdir. Kulübümüze ve Türk Halk Bilimi ve Araştırma Merkezi Müdürümüze, emeği geçen gençlerimize, hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz. Teşrif eden misafirlerimize ve hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz, şeref verdiler. ” dedi.

Program plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.