Üniversitemiz tarafından basımı yapılan Kastamonulu Halk Şairi Raşit Tekşen’in “Hayat Ağacı” adlı şiir kitabının tanıtımı ve sohbet programı, 02 Mart 2017 tarihinde Üniversitemiz Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Programa; Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, Halk Şairi Raşit Tekşen, Üniversitemiz personeli ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşma yapan Rektör Aydın şunları ifade etti. “Çok değerli mesai arkadaşlarım, sevgili gençlerimiz, fakültemizin öğrencileri öncelikle hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Hayatta tahsil ile beraber tecrübe de mühimdir. Birikmiş tecrübelerin aktarılması da ehemmiyet arz etmektedir. Siz de mesleğinize atıldığınızda şunu göreceksiniz:  Burada öğrendikleriniz ile beraber yaşadıkça tecrübe ile öğreneceğiniz çok şey vardır. Biz de meslek hayatımızda bugün bile öğrenmeye devam ediyoruz. Hayat mektebinden mezun Raşit Tekşen amcamız tecrübeleriyle, yaşadıklarıyla, hissettikleriyle, gönlünden, kalbinden geldikleriyle hayatında verebileceği eseri düşünmüş ve bu eseri vermiştir. Düşündüklerini şiire dökmüş, şiirlerini de hayat ağacı başlığı altında kitapta birleşmiştir. Kitabını basmak da bize nasip oldu. Yaşadıklarıyla, bildikleriyle, gördükleriyle Raşit amca sizlere burada bir hayatı anlatacak. İnşallah size yol gösterici olabilecek bilgileri de alabileceksiniz. Ben kendisine bir an evvel sözü vermek istiyorum. Güzel bir sohbet geçmesi dileği ile herkese sevgilerimi sunuyorum.”

Halk Şairi Raşit Tekşen ise söyle konuştu. Hepiniz taze çiçekler gibi buraya toplanmışsınız, benim gibi 93 yaşındaki adamı dinlemeye ve konuştuklarıma tahammül etmek için buraya gelmişsiniz, hepinizi tebrik ederim. Bazıları ‘benim okuma yazmam yok, ben cahilim’ diyor. Aklı olan cahil olmaz. Benim demek ki az da olsa bir aklım varmış, şair olmuşum, üstelik din hocası olmuşum. Hani bir tohumu ekersin de bahçenizde biter, sizler yarının büyükleri olacaksınız, mimarı olacaksınız, mühendisi olacaksınız, milletvekili olacaksınız, doktor olacaksınız bizler sizden bunları bekliyoruz. Laik düşünün, laiksiniz. Memleketin uzak yerlerinden buraya öğrenmeye gelmişsiniz, sizleri o uzak yerlerden buraya geldiğiniz için tebrik ediyorum”.

Raşit Tekşen’in dinleyicilerle yaptığı sohbet ile devam eden Program, plaket takdiminin ardından son buldu.