Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er, 03 Şubat 2017 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaret esnasında konuşan Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi Er “Kastamonu Üniversitesi her geçen gün Türk Yüksek Öğretim sisteminde yerini daha da güçlendirmektedir. Hem açılan program sayısı bakımından hem de öğrenci sayısı bakımından, akademik personeli bakımından her geçen gün daha da güçlenmektedir.” dedi. Özellikle son yıllarda Kastamonu Üniversitesi’nin milletler arası öğrenci konusunda büyük bir yol kat ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Er, Kastamonu’nun yabancı uyruklu öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı bir il haline geldiğini söyledi. Konuşmasının devamında “Biz Yüksek Öğretim Kurulu olarak gerek Üniversitemizin güçlü yapısı, gerekse şehrimizin güvenlikli yapıda olması ve özellikle Müslüman coğrafyadan gelen öğrenciler için iyi bir yaşam alanı sağlaması dolayısıyla öğrencilerimizi buraya yönlendirme yoluna gidiyoruz. Şu anda özellikle Libyalı öğrenciler olmak üzere Dünya’nın dört bir yanından Kastamonu Üniversitesinde öğrenciler çeşitli düzeylerde Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarında okumaktalar ve biz YÖK olarak bunu görmekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi’ne YÖK bursu ile yerleştirilen Azad Jammu & Keşmir Üniversitesi’nden 5 öğrenci ile bir araya gelmek maksadıyla Üniversitemizi ziyaret ettiklerini belirten Prof. Dr. Er, bu öğrencilerin Pakistan ve Türkiye ilişkilerimizin de bir teminatı olacağını vurguladı. “Onlarla burada ilgilenmek, onları burada memnun olarak Ülkelerine uğurlamak bizim torunlarımıza bırakacağımız en önemli miras olacaktır. Bu öğrencilerimiz Ülkelerine döndüklerinde akademisyen olacaklar ve 30-35 yıl Azad Jammu & Keşmir Üniversitesinde çalışacaklar ve o zaman Azad Jammu & Keşmir Üniversitesi koridorları Türkçe konuşan hocalar ile dolu olacak. Onların yetiştirdiği öğrenciler tabii ki kendi hocalarıyla daha çok temas halinde olacaklar. Kastamonu onların akademik dünyalarında özel bir yer işgal edecek. Bende bu öğrencilerle tanışmak; memnuniyetlerini ve şikâyetlerini yerinde incelemek amacıyla ziyarete geldim. Bu öğrencilerle yakından ilgilendiğimizi ayrıca kendilerine hissettirmek istedim. Böyle bir imkânı sağladığı için de Rektörümüze teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyaret esnasında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, bir Kastamonulu olarak Kastamonu Üniversitesi’nin Yüksek Öğretim Kurulu ile alakalı her türlü talep ve ihtiyacı ile yakından ilgilenen Prof. Dr. Rahmi Er’e ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini dile getirerek sözlerine başladı. “Yüksek Öğretim Kurulumuz yurtdışından Pakistan’da başlamak üzere burslu öğrenciler getirip, üniversitelerimizde okutmak üzere yeni bir program başlattı. YÖK’teki ziyaret ve görüşmelerimizde memnuniyetle şunu gördük: uygulamanın yaygınlaşacağı işareti verildi. Biz bu sene itibariyle beş gencimizi almıştık, öncülüğünü de hocamız yapmıştı. Gelecek senelerde bu daha da çoğalacaktır.” dedi. Kastamonu Üniversitesi’nde hâlihazırda 39 ülkeden toplam 1529 yabancı uyruklu talebemiz olduğunu söyleyen Rektörümüz Aydın, bunların 244 tanesinin yüksek lisans ve doktora, diğerlerinin lisans talebeler olduğunun altını çizerek, bu sayının her sene artarak devam edeceğinin altını çizdi. Sözlerinin devamında Üniversitemizin uluslararasılaşma hususunda proje bazlı çalışmaların devam ettiğini belirten Rektör Aydın, “Kırgızistan’da, Kazakistan’da, yürütüp, tamamladığımız Fen Bilimleri Projemiz var. Sosyal Bilimler alanlarında projelerimiz var. Sudan’da ortak tarihin yazılması ve ortaya çıkarılması ile alakalı başlamak üzere olan bir projemiz var. Ayrıca Filipinler’de daha önce yaptığımız ve devam eden projelerimiz var. Yüksek Öğretim Kurulumuz Mevlana Proje tabanlı Mevlana Programı dâhilinde 2016 yılında bir çalışma başlatmıştı. 19 Üniversite o çalışmadan proje alabildi, bir tanesi de Kastamonu Üniversitesi idi. Şu anda 6 Teknoloji Tasarım Projesi teslim edildi. Yatırımlara geçmek üzere teşebbüsü başlattık. Bunları sanayiye çevirme yolundayız. Yakında iki tane daha patentimizi size tanıtacağız. Böylece teknoloji üretme yolunda da çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Ziyaret, karşılıklı hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.