Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı kapsamında, Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çetin yürütücülüğünde hazırlanan proje, Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı tarafından desteklenmeye değer bulunmuştur.

Projenin imza töreni 28.09.2016 Çarşamba günü saat 11:00 de Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı’nda, YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç’ın katılımıyla yapılmıştır. İmza törenine “Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı” kapsamında projeleri kabul edilen yürütücülerin yanı sıra 18 üniversite rektörü katılmış, törende üniversitemizi Rektörümüz  Prof. Dr. Seyit Aydın ve proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çetin temsil etmiştir.

Kabul edilen proje,  Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü ile Malezya University Technology MARA tarafından "Sürdürülebilir Çevre Yönetim Teknolojileri, Ekosistemler ve Sürdürülebilir Yapılı Çevre" alanında hazırlanmıştır.  Proje kapsamında, Malezya’da doğal olarak yetişen ve ekonomik değeri yüksek olan bitki türlerinin tespit edilmesi, Türkiye’de yetiştirilme olanaklarının araştırılması ve ekonomiye kazandırılması amacıyla kitlesel üretim olanaklarının belirlenmesi amaçlanmaktadır.  MEV-2016-060 numaralı proje 2 yıl sure ile yürütülecek olup, 86.748 TL bütçe ile desteklenmesi uygun görülmüştür.