Üniversitemiz 2016-2017 Akademik Yılı Açılışı Çelenk Koyma Töreni 26 Eylül 2016 Pazartesi günü saat 10.00'da Cumhuriyet Meydanı'nda yapıldı.

2016-2017 Akademik Yılı Açılışı Çelenk Koyma Töreni’ne Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sezgin Ayan,  Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Fakülte Dekanları, Akademik ve İdari personel katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ın anıta çelenk sunma merasimi ile başlayan Tören, çelenk, Gazi Mustafa Kemal ve aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.

Çelenk Koyma Töreni’nde konuşma yapan Rektörümüz Aydın yeni akademik yılın üniversitemize, personelimize ve öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ederek, şunları kaydetti: “Çok kıymetli mesai arkadaşlarımız, hocalarımız akademisyenlerimiz sizlerle inşallah bir akademik yılımızı daha beraber başlatıyoruz ve inşallah geçmişte olduğu gibi bugün de, gelecekte de hepiniz, hepimiz sağlıkla, sıhhatle bir dönemi daha beraberce geçireceğiz.”

Rektörümüz Aydın, konuşmasında ülke gündemine de değinerek şöyle konuştu: “Elbette kazasız, belasız sağlıkla sıhhatle ve iyi bir şekilde olması önemli. Bugüne kadar böyle oldu, bundan sonra da inşallah böyle olsun. Ama biliyorsunuz zaman zaman beklenmedik hadiselerle karşılaşıyoruz, bir çok arkadaşımızla, hocamızla 15 Temmuz akşamı buradaydık, halkla beraberdik. Türkiye bir ihanet ve işgal teşebbüsüne maruz kaldı. Atlatıldı ama bizim için tarihimizin getirdiği misyon, coğrafi yerleşimimiz ve tabii ki dikkat çekici millet olmamız hasebiyle her zaman tehlike vardır. Bizler de üniversiteler olarak bu manada yetiştireceğimiz gençlerden başlamak üzere elbette bunlara karşı tedbirli davranmak mecburiyetindeyiz. Hepimizin derdi öncelikle memlekettir, vatandır, devlettir, millettir. Hepimiz o dertle dertlendiğimiz için de bütün çalışmalarımızda dikkatimiz her zaman bu husus olacaktır. Zaten bütün arkadaşlarımız da o manada o ateşle yanmaktadır. Bu sene elbette bu biraz daha dikkat edilmesi gereken bir husus olmuştur. İdarecilerimizden başlamak üzere bütün hocalarımızdan, idari personelimizden bu hususlarda daha itinalı, daha hassas ve inşallah hassasiyetlerimizi gözeten bir temayül ve dikkat bekliyoruz. Onu yapacağınızdan eminiz ama su uyur düşman uyumaz. Her zaman için uyanık olmak lazım ve düşmana fırsat vermemek lazım. Hadiseler basit bir hadise değildir. Bunları yaşadık ama hala belki farkında olmayan insanlar vardır memlekette sizler de bu farkındalığı inşallah meydana getireceksiniz çünkü aydınlarsınız, akademisyenlersiniz. Biliyorsunuz Akademik camiamız da 15 Temmuz’da bir şehit vermiştir Prof. Dr. İlhan Varank kardeşimizi de buradan rahmetle anıyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize de acil şifalar diliyoruz.”

Rektörümüz Aydın sözlerini “Akademik yılımızın da inşallah huzurla, saadetle geçmesini diliyoruz. Sizlere de inşallah hiç ayağınıza taş dokunmasın diyoruz. Her şey gönlünüzce olsun teşekkür ediyoruz. Buraya kadar şeref verdiniz. Bizleri teşrif ettiniz bundan sonra da inşallah beraberce çalışacağız. Hepinize saygılar sunuyorum.” cümleleriyle noktaladı.

2016-2017 Akademik Yılı Açılışı Çelenk Koyma Töreni, toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.