Üniversitemiz ile İsviçre UMEF Üniversitesi arasında ‘Akademik Değişim ve İşbirliği Protokolü’ imzalandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve İsviçre UMEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Djawed Sangdel tarafından rektörlük makamında imzalanan protokolde, iki üniversite arasında ikili ilişkileri dikkate alarak, ülkeler arasında eğitim ve bilim alanında ileride oluşacak iki taraflı ilişkilerin gerekliliği konusunu kabul ederek, iki üniversite arasındaki işbirliğinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla imzalandığı belirtilmiştir.  

İkili protokolde;  Rektör Yardımcılarımız, Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan’ın yanı sıra İsviçre UMEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alain Hoodashtıan, Üniversitemiz Erasmus Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Sıvacıoğlu ve Bankacılık ve Finans Bölümü Erasmus Koordinatörü Doç. Dr. Tolga Ulusoy da hazır bulundu.

İmzalanan Akademik Değişim ve İşbirliği Protokolü kapsamında; üniversite öğretim elemanları ve araştırmacı değişimi,  Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin değişimi, Ortak eğitim programları düzenlenmesi ve her iki taraftan, başarıyla ön lisansını tamamlayan öğrencilerin diğer üniversitede lisans programlarına kayıt olabilmesi, Ortak araştırma faaliyeti, Sempozyumların organizasyonu, Diğer üniversitenin periyodik yayınlarında üniversite çalışanı, öğrenci, öğretim üyesi, eğitici kadro üyelerinin bilimsel çalışmalarının, rapor ve makalelerinin yayınlanması, Bilimsel bilgi, yayın ve materyal değişimi gibi çalışmalar yapılabilecek.

İmzalanan Akademik Değişim ve İşbirliği Protokolü çerçevesinde ayrıca, Özellikle sosyal bilimler ve mühendislik alanlarında ikili iş birliği anlaşması yapıldı. Sosyal bilimler alanında; bankacılık ve finans, işletme, liderlik, girişimcilik konularında önümüzdeki yıllarda iş birliği yapılması planlandı. Bölge üniversitesi olması ve özellikle Ortadoğu üniversitesi olması kapsamında mutabakata varıldı. Eğitim sistemleri görüşüldü özellikle İsviçre eğitim sisteminin Türkiye’ye yerleştirilmesi ve oradaki sağlam eğitim düzeninin Türkiye’deki sisteme adapte edilmesi ve buradaki öğrencilerin ve öğretim üyelerinin yetiştirilmesi konusunda anlaşma sağlandı. Öğrenci değişim programlarıyla ile ilgili bilgi verildi. Kastamonu üniversitesi ve Swıss UMEF üniversiteleri arasında özellikle öğrenci değişim programları ve öğretim üyesi değişim programlarına ağırlık verilmesi, uzaktan eğitim programlarına ağırlık verilmesi gibi konularda işbirliği sağlandı.

Protokol sırasında kısa bir Konuşma yapan Rektör Aydın üniversitemiz hakkında detaylı bilgi vererek şöyle konuştu. “Sizlerle birlikte çalışmayı arzu ederiz, her türlü projede ortak çalışmalar yapabiliriz. Bundan memnuniyet duyarız. Beraber programlama planlama konusunda da çalışabiliriz. Bizler aktif bir işbirliğinden yanayız. Kastamonu’ya ve üniversitemize hoş geldiniz, umarım bu ziyaret güzel bir başlangıç olur. Kastamonu Üniversitesi aynı zamanda sizin de üniversitenizdir”.

İsviçre UMEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Djawed SANGDEL de İsviçre ve üniversitesi hakkında detaylı bilgi vererek  şunları kaydetti.  “Sizinle değişim programları ve diğer programlarda çalışmak isteriz. Farklı ülkelerden kampüslerimiz var, ve Türkiye de bu şekilde bir çalışma yapılabilir. Dünyada bir çok akademik ortaklık var, biz vizyon olarak aktif bir ortaklık istiyoruz. Projelerin gerçek hayata uygulanabilir olması çok önemli. Bizim amacımız İsviçre standartlarındaki eğitimi diğer ülkelerin kampüslerinde de vermek. Bu vizyona uygun olarak akademisyenlerimiz sabit bir kampüse bağlı değiller. Bizim farkımız en iyi öğrencilere en iyi hocalarla eğitim vermek. Karşılıklı araştırma projeleri yapabiliriz. Eğitimde liderlik konusunda çalışmalar yapılabilir. Faaliyete dayalı işbirliği konusunda başarı sağlanabilir. Her şey sunduğunuz fırsatların kaliteli değerlendirilmesine bağlı. Misafirperverliğiniz için teşekkür ederim”.

Konuşmaların ardından Akademik Değişim ve İşbirliği Protokolü imzalandı.

Ziyaret, misafirlere hediye takdimi ile son buldu.