Kastamonu Üniversitesi ve Azerbaycan Turizm ve Menecment Üniversitesi tarafından müşterek düzenlenen I. Milletlerarası Türkiye-Azerbaycan Münasebetleri Sempozyumu Açılış Programı 12 Mayıs 2016 Tarihinde K.Ü. 3 Mart Konferans Salonu’nda yapıldı.

Sempozyum Açılış Programına Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Vali Yardımcısı Hasan Erkal, Azerbaycan Turizm ve Menecment Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cafar Cafarov,  Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Rafet Özkan,  Fakülte Dekanları, Kamu Kurum ve Kuruluş İl Müdürleri, Üniversitemiz Akademik ve İdari Personeli ile öğrenciler katıldı.

Açılış Programı, Bahtiyar Vahabzade’nin ‘Azerbaycan-Türkiye’ adlı şiirinin okunmasının ardından yapılan protokol konuşmaları ile devam etti. Protokol konuşmaları kapsamında kürsüye öncelikle Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. M. Serhat Yılmaz Davet edildi. Türkiye ve Azerbaycan arasında diplomatik ilişkilerinin başlangıcının Milli Mücadele yıllarına dayandığını belirten Doç. Dr. Yılmaz, 95 yıl önce Azerbaycan’ın ilk Türkiye Sefaret Heyeti’nin 8-10 Ekim 1921 tarihlerinde Ankara’ya varmadan önce Kastamonu’ya gelerek burada misafir olarak ağırlandıklarını belirtti. Doç. Dr. Yılmaz, iki ülke arasındaki ilişkilere vurgu yaparak “Bugün, ‘Bir millet, iki devlet’ olarak nitelendirilen Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyetleri arasındaki karşılıklı ilişkiler derin tarihî köklere dayanmaktadır. Ortak soy, dil, inanç, kültür, tarih, örf ve adetler bu iki cumhuriyeti birbirine yaklaştırmada önemli yer tutmaktadır. Ayrıca Türkiye ile Azerbaycan arasında siyasi, ekonomik, kültürel, akademik, sportif faaliyetler gibi çeşitli alanlardaki işbirliği, iki ülkenin birbirine verdiği destek günümüzde uluslararası düzeydeki en iyi dostluk ve kardeşlik örneklerinden birisini oluşturmaktadır.” dedi. Konu alanı itibariyle hayli zengin olan bu sempozyumda, Türkiye ve Azerbaycan arasında tarihi, edebi, iktisadi, siyasi, sosyal ve kültürel ve benzeri konular ele alınacağını vurgulayan Doç. Dr. Yılmaz, Türkiye’den 90 ve Türkiye dışından 31 olmak üzere toplam 121 bilim insanının katılımcı olduğu sempozyum programı boyunca 106 bildiri sunulacağını söyledi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, konuşmasında Azerbaycan-Türkiye ilişkilerine değinerek şunları kaydetti. “Öncelikle böyle değerli bir sempozyumda bizimle birlikte olduğunuz için minnettarım. Bizim Azerbaycan ile Türkiye ilişkileri çok eskiye dayanır. Biz Sovyetler birliği zamanı hepimiz Türkiye’ye gelmeyi, burada yaşamayı hayal bile demezdik. 1933’te Atatürk’ün Türkiye’nin kardeş ülkelerle beraber olacağını söylemiştir. Birbirinden değerli ilişkilerimiz var. En önemlisi de eğitimdir. Kardeş ülke kardeş ülkeye insan yetiştirmektedir. Eğitim gören gençler iki ülkenin aydınlık yarınları olacaktır. Biz Türkiye’de bulunan gençlerimizin de Azerbaycan’da eğitim görmesini istiyoruz. Böylece sarsılmaz bağlarımız daha da kuvvetlenecektir”. Azerbaycan dış politikalarında Türkiye’nin özel bir yeri olduğunu söyleyen Doç. Dr. Nesibova, iki ülkede de göreve gelen devlet yöneticilerinin ilk yurtdışı ziyaretlerini karşılıklı olarak birbirlerine yapmalarının artık bir gelenek haline geldiğini ve bu güzel ilişkilerin sonsuza kadar devamını temenni ettiğini dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

Azerbaycan Turizm ve Menecment Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cafar Cafarov da konuşmasına teşekkürle başlayarak “Dün ve bugün Kastamonu’da bir Azerbaycan şöleni yaşanıyor. Bugünkü toplantının özelliği, iki ülke arasındaki bu münasebetlere yeniden bakması, yeni bakışlar ortaya koyması. Aynı zamanda iki üniversite arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesin vesile olacaktır. İnsanlar arasındaki ilişkileri arttıracak, kardeşliğimize daha büyük katkılar sağlayacaktır.” ifadelerine yer verdi. “Bir millet iki devlet” deyimiyle yaşayan iki ülkenin daima birlik içinde olduğunu ve tarihte de her zaman omuz omuza mücadele verdiğini söyleyen Prof. Dr. Caferov, Azerbaycan halkının Türk ordusunun geçmişte kendileri için yaptıkları fedakârlıklarını asla unutmadığını ve unutmayacağını vurguladı. Konuşmasının devamında “Türkiye sevgisi yüreğimizde, Türkiye’den gelen herkes bizim için çok kıymetlidir ve coşkuya karşılanır. Azerbaycan’da Türkiye’den gelen askerlerin mezarları bulunmaktadır ve bunlar bizim için çok kıymetlidir. Kanla bağlanmış bir kardeşlik bağımız var.” ifadelerine yer veren Cafarov, tarihteki Türk Azeri ilişkilerine değinerek, Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan devletin Türkiye olduğunu ve o günden bugüne ilişkilerin katlanarak arttığının altını çizdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın protokol konuşmasında tarihte yaşananlara değinerek “Azerbaycan ve Türk halkları Merhum Haydar Aliyev’in veciz hale gelmiş sözüyle beraber, tek millet iki devlet olarak yaşayacaklardır. Kökü, tarihi, dili, dini bir elbette istikbali de bir olacaktır. 70 senelik Sovyet devri ve işgal devirlerinde hasret olduğumuz zamanlar olmuştur. Türkiye siz işgal altındayken size herkesten daha fazla ağladı, herkesten daha fazla hasret kaldı. Biz ‘can Azerbaycan’ diyoruz. Azerbaycan Türkiye’nin canıdır, gözbebeğidir. Size hep hasretle ağladık, Türkiye Azerbaycan’ı kendinden ayrı düşünemez.” dedi. Konuşmasında ortak bir tarih anlayışına dikkat çeken Rektör Aydın şunları dile getirdi: “Azerbaycan’ın yaptığı uluslararası anlaşmalarda Türkiye’yi dahil etme anlayışı vardır. Türkiye ile Azerbaycan bir somun ekmeğini dahi paylaşacaktır. İki ülkenin yaşamış olduğu dış sorunlarda iki ülke birbirine sahip çıkmıştır. Bunu sadece kardeş kardeşe yapar. Hep söylediğim bir şey var, ortak tarihi yazıp müfredat haline getirelim. Çocuklarımıza bunları okutalım. Bütün Türk tarihini yazalım ve bunu ciddi manada hayata geçirelim. Çocuklarımızı bu tarihle büyütelim. Dili, kültürü ayrı gösterdiğiniz zaman ayrı milletler haline geliyorsunuz. Kırgız Kazak’tan kendini ayrı görebiliyor çünkü zamanında ayırdılar. Biz tarihimizi bütün olarak yazmazsak bütünleşme sözde kalır”. Rektör Aydın konuşmasını “Azerbaycan’dan gelen gençlerimizin ilk mezunlarını bu sene veriyoruz. Onlar inşallah Azerbaycan’ın inkişafı için çalışacaklar. 1200 talebemizin yaklaşık 850 tanesi Türk Dünyası’ndan. İnşallah 5 tane de bu sene Azerbaycan’dan gelen öğretim üyemiz oluyor. Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese, Azerbaycan Turizm ve Menecment Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cafar Cafarov’a, üniversite mensuplarına, bizim üniversitemizden emeği geçen bütün hocalarımıza, destek veren kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum.” ifadeleriyle sonlandırdı.

Protokol konuşmalarının tamamlanması ile birlikte, Rektörümüz Aydın ve Azerbaycan Turizm ve Menecment Üniversitesi Rektörü karşılıklı hediye takdiminde bulundular. Ayrıca protokol üyelerine ve destek veren kuruluşların temsilcilerine de plaket takdim edildi. Sempozyum açılış programı toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

I. Milletlerarası Türkiye-Azerbaycan Münasebetleri Sempozyumu 14 Mayıs’a kadar üç salonda eş zamanlı olarak yapılacak toplam 9 oturum boyunca devam edecek.