Üniversitemiz Abana Sabahat Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulu tarafından Çanakkale Şehitlerini Anma programı düzenlendi.

Abana Sabahat Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulunda düzenlenen programa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Abana Belediye Başkanı Rıdvan Oyar, Abana Kaymakamı İsa Karaaslan, Bozkurt İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Fikret Dinç, Bozkurt Kaymakamı Murat Gökoğlu,  Abana Sabahat Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Erol Turan, işadamı Tahir Altıkulaç akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Program açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Turan, Çanakkale’nin önemine vurgu yaparak şunları ifade etti. “Bildiğiniz gibi, uğrunda kan dökülmeyen toprak, vatan değildir. Türk milleti, tarih boyunca hiçbir zaman, vatan dediği topraklar uğruna; canını vermekten, kanını dökmekten çekinmemiştir. Nice acılar görmüş, nice canlar toprakla kucaklaşmış, nice ruhlar şehitlik mertebesine ulaşmıştır. Acının, zulmün, cefanın, feryadın ve figanın olduğu yerde; mutluluğun, rahatın ve huzurun tadına varmak zordur. Bütün bunlar, bir toprak parçasını vatan yapmanın, özgür olmanın bedelidir”.

Turan, Çanakkale konuşmasına şöyle devam etti. “Düne kadar Osmanlı Türklüğünden medet uman, aman dileyen, adalet isteyen Batı; gerçek yüzünü Çanakkale’de göstermiştir. Avustralya’dan Kanada’ya kadar; Hintlisi, İngilizi, Anzağı; canavarlaşan, canileşen, zalimleşen çehreleri ile Türk milletini tarihin karanlıklarına gömmek için, Çanakkale’de birleşmişler, ölüm kusmuşlardır. Saldırıp bir daha dönmeyen kahramanların zaferi olan Çanakkale, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk’ün neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Çanakkale, utançla yaşamak yerine, onurla ölmeyi tercih edenlerin savaşıdır. Çanakkale, inancın ispatı, bağımsızlık sevdasının yaşanmış gerçekliğidir. Çanakkale, Türk’ün inançla ve imanla sergilediği, varoluş mücadelesidir. Çanakkale, Türk milletinin cihanı hayrete düşüren, kahramanlık destanıdır.”

Okul Müdürü Turan sözlerini şöyle noktaladı.  “Bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta ebedi lider Mustafa Kemal olmak üzere; bu mücadeleye katılan kahraman Türk ordusunu, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum”.

Açılış konuşmasının ardından program Çanakkale şiirlerinin okunması ve kahramanlık türkülerinin söylenmesiyle devam etti.

Program ‘Çanakkale 1915’ adlı tiyatro oyununun sergilenmesinin ardından son buldu.