Üniversitemizde Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde eğitim gören 25 talebemizin eserlerinin sergilendiği ‘Öğrenci Grafik Tasarım Sergisi’ açılış töreni, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Sergi Salonu’nda yapıldı.Üniversitemizde Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde eğitim gören 25 talebemizin eserlerinin sergilendiği ‘Öğrenci Grafik Tasarım Sergisi’ açılış töreni, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Sergi Salonu’nda yapıldı.

Kastamonu yöresel ürünlerinin ve kültürel yapıların storybord çalışmaları,Tipo grafik düzenlemede hayvan tasarımları, 3 boyutlu doğal objenin endüstriyel malzemelerle tanımlamaları, tipo grafik düzenlemede logo çalışmalarından oluşan eserlerin sergilendiği ‘Öğrenci Grafik Tasarım Sergisi’nin açılışını Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kaçar, Akademisyenler ve talebelerimiz tarafından yapıldı.

03 Nisan Salı günü açılışı yapılan ‘Öğrenci Grafik Tasarım Sergisi’, 06 Mayıs Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Üniversitemiz, Kafkasya Üniversiteler Birliği tarafından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 31 Mart – 1 Nisan 2018 tarihlerinde tertiplenen KUNİB 7. Eğitim Fuarı’nda tanıtıldı. Üniversitemizin standın büyük ilgiyle karşılandığı fuar programına Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Turizm Fakültesi Dekanı Saim Ateş ve beraberindeki talebemiz fuara iştirak etti.Üniversitemiz, Kafkasya Üniversiteler Birliği tarafından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 31 Mart – 1 Nisan 2018 tarihlerinde tertiplenen KUNİB 7. Eğitim Fuarı’nda tanıtıldı. Üniversitemizin standın büyük ilgiyle karşılandığı fuar programına Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Turizm Fakültesi Dekanı Saim Ateş ve beraberindeki talebemiz fuara iştirak etti.


Kafkasya Üniversiteler Birliği’ne üye üniversitelerin eğitim olanaklarının tanıtıldığı organizasyona Türkiye Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Ülkemizden 8 Üniversitenin rektörü, üniversite yöneticileri, akademisyenler, sivil toplum kurulusu temsilcileri ve talebeler katıldı. Ülkemizden 11, Azerbaycan’dan 6 olmak üzere toplam 17 üniversite fuara katılım sağladı.


Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Bakü Temasları ve Kafkasya Üniversiteler Birliği Fuarı çerçevesinde Azerbaycan Meclis Eğitim Komite Başkanı Ord. Prof. Dr. İsa Habibeyli ve Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ile bir araya geldi. Bakü Temasları kapsamında heyetle birlikte Hazar Üniversitesi ve Avrasya Üniversitesini ziyaret eden Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın programın devamında Ülkemizin Bakü Büyükelçiliği ve Azerbaycan-Türk şehitliğini ziyaret etti.


Bakü Temasları kapsamında ayrıca Üniversitemiz ve Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi ile Akademik işbirliği protokolü imzaladı.

Üniversitemizde 28 Mart 2018 tarihinde Ahmet Yesevi Konferans salonunda ‘Azerbaycan Mahnıları’ adlı program tertiplendi. Programa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın,eşi hanımefendi Selma Aydın, Akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz teşrif etti.

Piyanistliği Azeri sanatçı İlhame Kamilkızı, vokalistliğini ise Üniversitemiz Dr. Öğr. Üyesi Sıtkı Akarsu’nun yaptığı programda Azerbaycan Mahnılarından örnekler sunuldu. Program sonunda İlhame Kamilkızı ve Sıtkı Akarsu’ya Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın tarafından plaket ve çiçek takdim edildi.

Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında Üniversitemiz ve Dereli Fren Dış. Tic. San. Ltd. Şti. arasında elektromanyetik fren üretiminde kullanılan ve ithal edilen doğrultucu parçanın Üniversitemiz imkânlarıyla üretilmesi konusunda işbirliği anlaşması yapıldı.

Yapılan işbirliği anlaşması imzalama törenine Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Dereli Fren Dış. Tic. San. Ltd. Şti. Genel Müdürü Ahmet Dereli, Bilim, Sanayi, Teknoloji İl Müdürü Cafer Açıkel, Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KUSİ) Kastamonu İl Temsilcisi Prof. Dr. Saim Ateş, Teknoloji Transfer Ofisi yönetim kurulu üyeleri Doç. Dr. Adem Yavuz Sönmez, Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Öztürk, Dr. Öğr. Üyesi Osman Çiçek, Dr. Öğr. Üyesi Faruk Erken iştirak etti. 

Parça hakkında bilgiler vererek sözlerine başlayan Dereli Fren Dış. Tic. San. Ltd. Şti. Genel Müdürü Ahmet Dereli; “ Elektro manyetik frenlerde doğru akım kaynağına ihtiyacınız var bunu da yapan hocalarımın da üstünde çalıştığı bir doğrultucu. Alternatif akım giriyorsunuz doğru akım olarak çıkış alıyorsunuz ve elektro mıknatıs oluşturuyorsunuz. Müdür bey ve Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği (KUSİ) grup üyeleri bu işe başladığında heyecanlandım. Süreç bir yıl oldu ama çok şükür maksat hâsıl oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Ekonomik anlamda da uygun değer seviyeyi yakalayıp Türkiye’de yapmaya devam ederiz.” dedi.

Toplantıda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın;  “Bu konuda bizimde derdimiz her şeyimizin yerli üretim olması ve tüm mamullerimizde inşallah yüzde yüz yerli üretime geçeceğiz. Üniversitemizin Doktor Öğretim Üyeleri Faruk Erken, Osman Çiçek Elektrik Elektronik Mühendisliğimizin öğretim üyeleridir ve geliştirdikleri sistemden anladığımız kadarıyla verim bakımıyla yurtdışından alınandan daha iyi, teşekkür ediyoruz. Kastamonu Üniversitesi proje koordinatörlüğümüz, araştırma birimlerimizin başı teknoloji transfer ofisimiz ve kamu-üniversite iş birliğinin bize bir meyvesidir. Bu manada arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bilim, Sanayi, Teknoloji İl Müdürümüze ve Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Bir elin nesi var iki elin sesi var bizim ki üç el oldu. Hayırlı uğurlu olsun diyorum. İlk ziyaretleriniz, ilk mamulleriniz oldu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Cafer Açıkel İşbirliği protokolü; 2013 yılında buraya Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürü olarak atandım ve atandıktan sonra ilk ziyaretimi size yaptım gerçekten sizden aldığım o görevdeşlik, yakınlığınız alakanız çalışma aşkınız beni çok etkiledi öncelikle onu belirtmek isterim. O an dedim ki ben İnşallah Rektör hocamla Kastamonu da çok rahat çalışma ortamı oluşturacağız ve sanayimize katkıda bulunacağız. Üniversite olarak sizin desteğinizi her zamana arkamızda hissettik. Bu konuda öncelikle teşekkürün büyüğünü siz hak ediyorsunuz. Hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Hocalarımızın bağlı olduğu bölüm başkanları hocamıza teşekkür ediyoruz.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz ile Dereli Fren Dış. Tic. San. Ltd. Şti. ile işbirliği protokolü imzalandı.

Üniversitemiz İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Topluluğunun daveti üzerine talebelere konferans vermek için ilimize teşrif eden Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Canbey, vereceği konferans öncesi Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ın makamında ziyaret etti.

Ziyaretleri için Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Canbey’e teşekkür ileten, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, “Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Canbey bugün üniversitemize şeref verdiler, iletişim fakültesi talebeleriyle buluştular. Bu buluşmada esas itibariyle çocuklarımızın iyi eğitim görmesine fayda verecek tecrübe aktarma dersi şeklinde olacak. Gençlerimiz bu tatbikattan uygulamadan faydalanmış olacaklar, kendilerine çok teşekkür ediyoruz kırmadan buraya kadar geldiler. Bizim için kıymetli bilgiler ve kıymetli bir çalışma olacak. Basın ilan kurumumuz göz bebeği kuruluşlarımızdan, bir üniversite olarak faydalanmış olmanız bizi çok sevindiriyor.” dedi.

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Canbey’de Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a misafirperverlik için teşekkür etti. Üniversitemizin çok önemli etkinliklere ev sahipliği yaptığını belirten Dr. Mustafa Canbey, “Medya ve İletişim Topluluğunun özellikle ismini ve namını duyduk güzel çalışmalar ve etkinlikler yapıyorlar. Bizi de bugün davet ettiler. Konumuzu hem anlatacağız hem de kendi tecrübelerimizi paylaşacağız. İletişim fakültesinin geleceğine dair belki bir kaç cümlemiz olabilir. Öğrencilerin gelecek planlarına dair bu tip etkinliklerin son derece önemli olduğunu düşünüyorum. İletişim fakültesi talebesi olarak aynı zamanda üniversitede kısmen hocalık yapan birisi olarak sorunları birebir yerinde görme fırsatı buldum. Öğrencilerin sadece teoride kalması onlar için bir dezavantaj olabiliyor. Zaman zaman bugün geldiğimiz noktada tüm öğrencilerimizin sahayı bilmeleri burada çalışan insanların tanımaları ve  tecrübelerinden istifade etmeleri gerçekten önemlidir. Bizde burada katkı sunabilirsek kurumumuzu anlatabilirsek kurumumuzun bilinirliğine ve farkındalığına bir kaç cümle ilave yapabilirsek bizler için kurumumuz için ve talebelerimiz içinde kazanım olur. Ben tekrar Üniversitenize ve sizlere misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum Kastamonu’da olduğum için mutluluğumu belirtmek istiyorum.” dedi.

Ziyaret sonrası Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, ziyaret anısına Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Canbey’e hediye takdim etti.  Basın İlan Kurumu tarafından yayımlanan, “15 Temmuz ve Manşetler” kitabını Dr. Mustafa Canbey tarafından Rektörümüze hediye edildi.